World Coronavirus: ଆମେରିକାରେ ଦିନକୁ ୧.୭୭ ଲକ୍ଷ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ 3rd Wave

america covid news updates

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱରେ ୫.୪୪ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ, ୧୩.୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି, ୩.୭୯ କୋଟି ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି

ଆମେରିକାରେ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୧.୧୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨.୫୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେଣି

ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା (Corona Virus) ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫.୪୪ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩ କୋଟି ୭୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଏହି ସଂଖ୍ୟାଗୁଡିକ www.worldometers.info/coronavirus ଅନୁଯାୟୀ।

ଆମେରିକା (America) ରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଏବଂ ଶନିବାର ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାର ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇଲେକ୍ଟ ଜୋ ବିଡେନ (President Elect Joe Biden) ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଦିନ ସେ ତାଙ୍କ କରୋନା ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ସହିତ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ (South Korea) ରେ ସଂକ୍ରମଣର 3rd Wave ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଦୈନିକ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ପୁଣିଥରେ ଆମେରିକୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଶନିବାର ଏଠାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାର ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଓରେଗନ୍ ଏବଂ ମିଚିଗାନରେ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଠାରେ କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ମୋଟ ଉପରେ, ୧୦ ଟି ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କୋଭିଡ-୧୯ ଉପରେ ରାଜନୀତି ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଶନିବାର ସକାଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇଲେକ୍ଟ ଜୋ ବିଡେନ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ ୨୦ ରେ ବିଡେନ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ସଂକ୍ରମଣର ଲହରୀ (3rd Wave) ଖେଳିଯାଇଛି। କ୍ରମାଗତ ଅଷ୍ଟମ ଦିନ ପାଇଁ ଏଠାରେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା  ପ୍ରକାଶିତ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଶନିବାର ଦିନ ମୋଟ ୨୦୮ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସରକାର କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ପୁଣି ଥରେ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରମଣ ଏଠାରେ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା। ଜୁନ୍ ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୃତୀୟ ଲହରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତେବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ସଂକ୍ରମଣର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ।

ଫ୍ରାନ୍ସ (France) ରେ କଡା ଲକଡାଉନ୍ (Lockdown) ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି, ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ଥିଲା। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଏହାର ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୨୨ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ କରାଯାଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବାର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା।

Also Read|Barack Obama Book: ବାରାକ ଓବାମା ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି – ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ନର୍ଭସ ନେତା

Share this:

You may have missed