Barack Obama Book: ବାରାକ ଓବାମା ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି – ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ନର୍ଭସ ନେତା

rahul-barack

ୱାଶିଂଟନ: ଆମେରିକା (America)ର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମା (Barack Obama) ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ କଂଗ୍ରେସ (Congress) ର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ (Rahul Gandhi) ବିଷୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମା ତାଙ୍କ ନୂତନ ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକରେ ଏକ ରାଜନୈତିକ ସ୍ମୃତି ‘A Promised Land’ ରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶର ଅନେକ ନେତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ (Dr Manmohan Singh) ଅଛନ୍ତି।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ (New York Times) ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ଅନୁଯାୟୀ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଓବାମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ଏକ ନର୍ଭସ, ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯେପରି ସେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଯିଏ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଗଭୀରତାରେ ଏହି ବିଷୟକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବାର ଦକ୍ଷତା କିମ୍ବା ଉତ୍ସାହର ଅଭାବ ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବିଷୟ ବା ଆବେଗକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବାର କ୍ଷମତାର ଅଭାବ। ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଓବାମାଙ୍କ ସ୍ମୃତି ‘A Promised Land’ ସମୀକ୍ଷା କରିଛି। ଏଥିରେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଶ୍ଵ ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୟୁପିଏ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସର ଅଧକ୍ଷ ଥିଲେ ଏବଂ ଓବାମା ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ।  ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୭ ରେ ଓବାମାଙ୍କୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶେଷ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

Also Read | Cuttack: ଆତଙ୍କରାଜ ଶେଷ ହୋଇ ଦେଶର ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ପାରଦର୍ଶୀ ହୋଇଛି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this: