New Delhi: ଦିଲ୍ଲୀରେ ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର; କରୋନା ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଜରୁରୀ ବୈଠକ, କେଜ୍ରିୱାଲ ଉପସ୍ଥିତ

air pollution

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ (Corona  Virus) ର ଦୁଇଥର ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ (Pollution in Delhi) ଯୋଗୁଁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା (Union Home Minister  Amit Shah) ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ କୋଭିଡ-୧୯ ର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ, ଦିଲ୍ଲୀର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଅନିଲ ବୈଜଲ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି।

ସୂଚନଯୋଗ୍ୟ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢାଇ ଦେଇଛି। ଗତ ୨୪  ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୭ ହଜାର ୩୪୦ ଟି ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଏଥିସହ୯୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଯେଉଁମାନେ କରୋନାରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ୭ ହଜାର ୫୧୯ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସଂକ୍ରମିତ ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାର ୧୭୦ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୪୪ ହଜାର ୪୫୬ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୭ ହଜାର ୧୧୭ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା  ୪ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ୧୯୫କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ରବିବାର ସକାଳେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର(Delhi-NCR) ରେ ପ୍ରଦୂଷଣ “ଜରୁରୀକାଳୀନ” ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆକାଶରେ ଘୁରି ବୁଲୁଥିବା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧୂଆଁ ଏବଂ ଏହାର ଘୋର ଗନ୍ଧ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା “ଅତି ଗୁରୁତର” ବର୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ PM-୨.୫ କଣିକା ସ୍ତର ପ୍ରତି ଘନ ମିଟରରେ ୩୯୬ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ତର କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟର ପ୍ରତି ୩୦୦ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ତର ହେଉଛି କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟର ପ୍ରତି ୬୦ ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାମ୍।  

Also Read | Religious Places Reopens: ଉଦ୍ଧବ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି; ସୋମବାରରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଖୋଲିବ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ

Share this: