Religious Places Reopens: ଉଦ୍ଧବ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି; ସୋମବାରରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଖୋଲିବ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ

Uddhav_CM

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ (Uddhav Thackeray) ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ (Religious Places) ଖୋଲାଯିବ। କରୋନା ମହାମାରୀ (Corona Pandemic) ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଲକଡାଉନ୍ (Lockdown) ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଥାକେର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ରାକ୍ଷସ ଆମ ସହିତ ଅଛି। ଯଦିଓ ଏହି ଦାନବ ଧୀରେ ଧୀରେ ଚୁପ୍ ହୋଇଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଅଳସୁଆ ହୋପାରିବୁ ନାହିଁ। ଲୋକମାନେ ଅନୁଶାସନ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହୋଲି, ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥି, ନବରାତ୍ରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ସବରେ ଅନୁଶାସନ ଏବଂ ସଂଯମତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି, ଲୋକମାନେ କୋଭିଡ-୧୯  ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରୋଟୋକଲର ଯତ୍ନ ନେବା ପରେ ଇଦ୍, ମାଉଣ୍ଟ ମେରି ପରି ଅନେକ ପର୍ବ ପାଳନ କରିଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସୋମବାର ଠାରୁ ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲାଯିବ, କିନ୍ତୁ ନିୟମ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଭିଡ଼ରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ସେ କହିଛନ୍ତି। ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାର କୌଣସି ଶାସନ ଆଦେଶ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଇଚ୍ଛା। ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ପରିସର ବାହାରେ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ରଖାଯିବ।  ଏଥିସହିତ  ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ।  ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେ ଅନୁଶାସନ ଅନୁସରଣ କରୁ ତେବେ ଆମେ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବୁ।

Also Read | Happy Diwali: ଆଜି ପୂଜା କରନ୍ତୁ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଓ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ମିଳିବ କୃପା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *