Happy Diwali: ଆଜି ପୂଜା କରନ୍ତୁ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଓ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ମିଳିବ କୃପା

diwali1

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ (Kartik Masa) ର ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଦୀପାବଳି (Diwali) ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି। ଦୀପାବଳିର ରାତି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣତାର ରାତି ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଦୀପାବଳିରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଦୀପାବଳିରେ କେଉଁ ଶୁଭ ସମୟ ଏବଂ ଉପାସନା ପ୍ରଣାଳୀ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଯୋଗରେ କରାଯାଇଥିବା ଉପାସନା ଧନକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଧନ ମଧ୍ୟ ବୃଥା ହୁଏ ନାହିଁ। ଏଥର ଦୀପାବଳିରେ ମହଯୋଗ ପଡିଛି। ଯାହାକି ବହୁତ ଶୁଭ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।  ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବିରଳ ମିଶ୍ରଣ ୧୫୨୧ ମସିହାରେ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଶନିବାର ଦିନ ଆଜି ଆମ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଆଜି ଯଦି ଆପଣ ଘରର କୌଣସି କାନ୍ଥ କି କୋଣରେ ଝିଟିପିଟି ଦେଖନ୍ତି, ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିଛି ବୋଲି ଜାଣିବେ।

ଆନନ୍ଦ ଓ ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳି ଆଜି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଗତକାଲିଠାରୁ ଅନେକ ଲୋକ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗ ଆଲୋକରେ ନିଜର ଘର ସଜାଇବାରେ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ବାଣ ଫୁଟା ପାଇଁ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

Also Read | Amphan Cyclone: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଅମ୍ଫନ ବାତ୍ୟା ନେଇ ୧୨୮.୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *