Covid Vaccine: ଏଥର ଖୋଲା ବଜାରରେ ମିଳିବ କରୋନା ଟୀକା, DCGI ଙ୍କ ଅନୁମତି

corona vaccine
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା (Covid-19) ପ୍ରକୋପକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ  କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦୀ ସରକାର (Modi Government) ଆଉ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) ବଜାରରେ ଆଣ୍ଟି-କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା କୋଭିଶିଲ୍ଡ (Covishield) ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ୍ (Covaxin)  ନିୟମିତ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ତେବେ ଉଭୟ ଟିକା ଖୋଲା ବଜାର (Open Market) ରେ କେତେ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରି ହେବ, ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ (Mansukh Mandaviya) କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡ୍ରଗ୍ସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (CDSCO) ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡଙ୍କ ଅନୁମତିକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୀମିତ ବ୍ୟବହାରକୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେତେକ ନୂତନ ଔଷଧ ନବୀକରଣ ସହିତ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଉଭୟ ଟୀକାକରଣର ମୂଲ୍ୟ ଡୋଜ୍ ପିଛା ୨୭୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ସେବା ଦେୟ ୧୫୦ ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ। ଅର୍ଥାତ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ ପିଛା ୪୨୫ ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ। ଟିକାକୁ ସୁଲଭ କରିବା ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଜାତୀୟ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ପ୍ରାଇସିଂ ଅଥରିଟି (NPPA) କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଏକ ଡ଼ୋଜର ମୂଲ୍ୟ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ କୋଭିସିଲ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ୭୮୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ୧୫୦ ଟଙ୍କା ସେବା ଚାର୍ଜ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।  

Share this: