World No Tobacco Day: ସାବଧାନ! ଭାରତରେ ତମାଖୁ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଦୈନିକ ୩୫୦୦ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି, ୩୧ମଇ ରେ, ବିଶ୍ୱ ତମାଖୁ ବର୍ଜନ ଦିବସ (World No Tobacco Day) ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ (Dr. Harsh Vardhan) ତମାଖୁ ଏବଂ ଧୂମପାନର ବିପଦ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ତମାଖୁ ଏବଂ ଧୂମପାନ ଯୋଗୁଁ ଦୈନିକ ୩ ହଜାର ୫୦୦  ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୧୩ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁ ତମାଖୁ ଏବଂ ଧୂମପାନ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ତମାଖୁ ଏବଂ ବିଶେଷକରି ଧୂମପାନକାରୀମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ସମେତ କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ସାଂଘାତିକ ପରିଣାମ ହେବାର ୪୦ ରୁ ୫୦ % ଅଧିକ। ଏହି କାରଣରୁ କେବଳ ଫୁସଫୁସ, ହୃଦୟ ଏବଂ କର୍କଟ ଭଳି ରୋଗ ନୁହେଁ, ଶରୀରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ।

ବିଶ୍ୱ ବର୍ଜନ ତମାଖୁ ଦିବସ ଅବସରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୂମପାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୫୦% ଅଧିକ। ବିଗତ ବର୍ଷଗୁଡିକର ଅଧ୍ୟୟନ, ବିଶେଷ କରି ଭାରତରେ, ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ତମାଖୁ ସେବକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୬% ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏହା ୩୪.୬% ରୁ ୨୮.୬% କୁ ଖସି ଆସିଛି ।

ବିଶ୍ୱ ତମାଖୁ ନିଷେଧ ଦିବସ ଅବସରରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (WHO) ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ, ତେଣୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସମୟରେ ଧୂମପାନ ତ୍ୟାଗ କରିବା ଭଲ। ଧୂମପାନ କର୍କଟ, ହୃଦରୋଗ ଏବଂ ଶ୍ୱାସ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ।

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? ତମାଖୁରେ ଥିବା ନିକୋଟିନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ତତ୍ତ୍ୱ ଫୁସଫୁସ୍ କର୍କଟ, ହୃଦରୋଗ, ମୁଖଗହ୍ବର କର୍କଟ ଓ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ବିଶ୍ଵ ତମାଖୁ ବର୍ଜନ ଦିବସ ଅବସରରେ ଶପଥ ନେବା, ଧୂମପାନ ଓ ତମାଖୁ ସେବନ ବର୍ଜନ କରି ସୁସ୍ଥ ତଥା ନିରାମୟ ଜୀବନ ଆପଣାଇବା

Also Read | Odisha Weather Report:ରଜରେ ଆସିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.