ଜୁହି ଚାୱଲା 5G ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିରୋଧରେ କଲେ ମାମଲା ଦାୟର

Juhi-Chawla
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଫାଇଭ-ଜି (5G) ପାଇଁ କରୋନା (Corona) ବଢୁଛି ବୋଲି  ଗୁଜବ ବଢିବା ପରେ ଦେଶରେ 5G ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଟାୱାର ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିବା ପାଇଁ ଜୋର ଧରିଛି। ଏହି ଅଭିଯାନରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୁହି ଚାୱଲା (Juhi Chawla) ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜୁହି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ (Social Media) ରେ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ପରିବେଶ ବିଷୟରେ ସଚେତନ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛନ୍ତି।  ସେ ପରିବେଶ ବିଷୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର କରନ୍ତି। ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱାର (Mobile Tower) ରୁ ବାହାରୁଥିବା କ୍ଷତିକାରକ ବିକିରଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛନ୍ତି।

5G ଲାଗୁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଜୁହି ତାଙ୍କ ଆବେଦନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟେଲିକମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଭାରତକୁ 5G ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି, ତେଣୁ ଏହାର ଆବିଷ୍କାର ହେତୁ ଏହି ପୃଥିବୀରେ କୌଣସି ମାନବ, ପ୍ରାଣୀ, ପକ୍ଷୀ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଆଜି ତୁଳନାରେ ଆରଏଫ୍ ବିକିରଣ ୧୦-୧୦୦ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏହି 5G ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୋଗୁଁ ପୃଥିବୀର ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ମଣିଷ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ଜୁହି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଉନ୍ନତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରୟୋଗକୁ ବିରୋଧ କରୁନାହୁଁ। ବରଂ, ଆମେ ବେତାର ଯୋଗାଯୋଗ ସହିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନୂତନ ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ଉଠାଉ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବିଷୟରେ ଆମେ ସର୍ବଦା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥାଉ କାରଣ ତାର ଫ୍ରି ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ଏବଂ ନେଟୱାର୍କ ସେଲ୍ ଟାୱାର ସହ ଜଡିତ ଆମର ନିଜସ୍ୱ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାରର ବିକିରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତି ଅଟେ। ଏହା ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଜୁହି ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି 5G ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଷୟରେ ଏକ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱାର ଏବଂ ୱାଇଫାଇ ହଟସ୍ପଟରୁ ନିର୍ଗତ ହେଉଥିବା ବିକିରଣ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ତଥା ପରିବେଶର କ୍ଷତି ବିଷୟରେ ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ।

Also Read | Covid-19: ରାଜ୍ୟରୁ ଆଜି କରୋନାରେ ୩୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ,ପୁଣି ଅନୁଗୁଳରୁ ସର୍ବାଧିକ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *