India China Border: ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଲଦାଖର ଶୀତରେ ହତସନ୍ତ; କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଶୀତ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

lac glacier
Share this:

ଲଦାଖ: ପୂର୍ବ ଲଦାଖ (Ladakh) ସେକ୍ଟରରେ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (PLA) କୁ ରୋଟେଶନ ନୀତି (Rotation Rule) ଆପଣାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି। ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନ ଲଦାଖର ଶୀତରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେଣୁ ଚୀନ୍ (China) ପ୍ରତିଦିନ ନିଜର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ରଭାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି। ଏଥି ସହିତ, ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ଲମ୍ବା ସମୟ ରହିବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ର ଅଗ୍ରଗାମୀ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଚୀନ୍ ସେନା ଅପେକ୍ଷା ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିବେ।

QRSAM Test: ଚାନ୍ଦିପୂରରେ କ୍ୟୁଆର୍‍ଏସ୍‍ଏଏମ୍‍ ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ସୂଚନାନୁସାରେ, ପାଣିପାଗ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚୀନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତ ଅଧିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିଅର୍ (Siachen glacier)ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ଅଞ୍ଚଳ ସମେତ ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ଶୀତର ପ୍ରଭାବ ପ୍ରାୟତଃ ସେହି ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ଅଞ୍ଚଳରେ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟ ନିକଟରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିଦିନ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି।

Related Post| Zojila Tunnel: ଏସିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ସଡକ ଟନେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି, ଜୋଜିଲା ଟନେଲର ବିଶେଷତା କ’ଣ?

ଏପ୍ରିଲ-ମେ ମାସରେ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରରେ ଭାରତୀୟ ସୀମା ନିକଟରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ହଜାର ସୈନିକମାନ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ଚୀନ୍ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ, ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ, ବୃହତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଦୂରଗାମୀ ଆର୍ଟିଲିରି ବନ୍ଧୁକ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ଚୀନ୍ ଅନୁପ୍ରବେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ କାଉଣ୍ଟର-ନିୟୋଜନରେ କୋଣସି ପଥର ଛାଡି ନଥିଲା। ତେବେ ଏହା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ୮ ଥର କମାଣ୍ଡର ସ୍ତର ବୁଝାମଣା ହୋଇଛି।

Also Read| Lakshmi Vilas Bank: ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବିଳାସ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଡିବିଏସ ବ୍ୟାଙ୍କର ହେବ ମିଶ୍ରଣ

Share this: