Bengal Violence: ଆକ୍ସନ ମୋଡ଼ରେ କେନ୍ଦ୍ର; ବଙ୍ଗଳା ହିଂସା ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ୪ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ଗଠନ

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ (West Bengal) ରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ (Assembly Election) ର ଫଳାଫଳ ପରେ ହିଂସା (Violence) ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର (Central Government) ଗୁରୁତର ସହ ନେଇଛନ୍ତି। କଡା ସ୍ୱରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ହିଂସା ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଏକ ଟିମ୍ ଗଠନ କରିଛି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ଚାରିଜଣିଆ ଟିମ୍ ଗଠନ କରିଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୁଧବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣାଇ ଦେଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇ ନ ଥିଲେ ଏହି ମାମଲାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନିଆଯିବ। ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ନଷ୍ଟ ନକରି ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

Related Post | Bengal Violence:ବଙ୍ଗଳାରେ TMC ର ବିଜୟ ପରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଘର ଛାଡିଛନ୍ତି:ଜେପି ନଡ୍ଡା

ବୁଧବାର ପଠାଯାଇଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହିଂସା ପରେ ମେ ୩ ରେ ଏକ ଜରୁରୀ ରିପୋର୍ଟ ଡକାଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସର୍ବଶେଷ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହିଂସା ଘଟଣା ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି।

laptop

ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମୟ ନଷ୍ଟ ନକରି ଏହି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତୁରନ୍ତ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଚିଠି ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରିପୋର୍ଟ ପଠାଉ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ମାମଲାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନିଆଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରଚାର ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଥର ବିଜୟ କରିଛି କିନ୍ତୁ ରବିବାର ଦିନ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହିଂସା ଘଟୁଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସାରେ ଅତି କମରେ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

Also Read | Bengal ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳର ପ୍ରଭାବ; ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୋନିଆଙ୍କ ଯୋଜନା ଭାଙ୍ଗିଲା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.