Bengal ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳର ପ୍ରଭାବ; ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୋନିଆଙ୍କ ଯୋଜନା ଭାଙ୍ଗିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ (Mamata Banerjee) ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (TMC) ସରକାର ତୃତୀୟ ଥର ଗଠନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବେଙ୍ଗଲରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (BJP) ର ବିଫଳତା ଏବଂ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସରକାର, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ବଙ୍ଗଳା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳର ପ୍ରଭାବ କଂଗ୍ରେସ (Congress) ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ। ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି, ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ବିଜେପିର ବୃହତ ପ୍ରଭାବକୁ ନିରପେକ୍ଷ କରି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଗୋଟେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଭାବେ ବିରୋଧୀଦଳର ନେତା ଭାବରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ସୋନିଆ-ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ବିଶେଷ କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ (Rahul Gandhi)ଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକେଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଦିଦି ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରେ।

ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଏହି ସଫଳତା କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ଭାବରେ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବିରୋଧୀଦଳର ଚେହେରା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମମତାଙ୍କ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ପରେ ଏହା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସହିତ ଆସାମ, କେରଳ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଧାରା ମଧ୍ୟରେ ଆସାମ, ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ କେରଳରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ହାରିଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ଯଦି ଆମେ ତାମିଲନାଡୁ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ, ତେବେ ଡିଏମକେର ଶକ୍ତି ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଜିତୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହାରିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କିପରି ତାଙ୍କ ପୁଅ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବିରୋଧୀ ଦଳର ସାଧାରଣ ଚେହେରା ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବେ ତାହା ଦେଖିବାକୁ କୌତୁହଳପ୍ରଦ ହେବ।

Read Also | CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଜୁନ ୨୦ରେ, ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ପକ୍ଷପାତିତା କଲେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସିଲ୍, ନିୟମାବଳୀ ଜାରି

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମରେ ସେପରି କୌଣସି ସଫଳତା ନାହିଁ। ଲଗାତାର ଦୁଇଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଶୋଚନୀୟ ଭାବେ ହାରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ କୌଣସି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିଶ୍ଚିତ ବିଜୟ ହାସଲ କରି ନାହିଁ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସଫଳତା ନାମରେ କେବଳ ଛତିଶଗଡ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭଲ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କିଛି ମାସ ପରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜସ୍ଥାନର ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ଏବଂ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ କେରଳରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିରାଶାଜନକ ହୋଇଛି। ଏହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ସୂଚିତ କରିଛି ଯେ କ୍ଷମତାରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି।

Also Read | West Bengal Election: ଜିତିବା ପରେ ନନ୍ଦୀଗ୍ରାମରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ହାରିଲେ, ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ ୧୬୨୨ଭୋଟରେ ଜିତିଲେ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *