Coronavirus India: କେନ୍ଦ୍ର ହିମାଚଳ, ପଞ୍ଜାବ, ୟୁପି ଏବଂ ଛତିଶଗଡକୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଦଳ ପଠାଇଲା; ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 90.95 ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମିତ

corona india 1
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାରା ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା (Coronavirus) ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଦଳ ପଠାଇଛି। ହିମାଚଳ, ପଞ୍ଜାବ, ୟୁପି ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ। ଏହି ଟିମ୍ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କଣ୍ଟେନର ଯୋଗାଣ, ମନିଟରିଂ, ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳ ହରିୟାଣା, ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମଣିପୁରକୁ ପଠାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ୪୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଦେଶରେ କରୋନାଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଶନିବାର ଦିନ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୬୦୧ ମାମଲା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ୧୦୨୮ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ଏହା ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୁଣି ଥରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ ମିଳୁଛି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୁଣି କହିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ (Delhi) ରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ନୂତନ ରୋଗର ପ୍ରଭାବ ତଥା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଶନିବାର ଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୪୪ ହଜାର ୯୦୬ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ୪୩ ହଜାର ୭୯୭ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୪୯୭ ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସର୍ବାଧିକ ରୋଗୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୫୮୭୯, କେରଳରେ ୫୭୭୨, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୫୭୬୦ ରୋଗୀ ଥିଲେ। ଗୁଜୁରାଟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୫୧୫ ଟି ମାମଲା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ୩୦୦୭ ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୯୦ ଲକ୍ଷ ୯୫ ହଜାର ୯୦୮ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ୮୫ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ୩୯ ଜଣ ଲୋକ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହାରରେ ୧% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସୁସ୍ଥହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୪% ଅଟେ। ସଂକ୍ରମଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୩୩ ହଜାର ୨୬୩ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

Also Read | BTS 2020: ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ବୈଷୟିକ ସମାଧାନକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର ସମୟ ଉପନୀତ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this: