SpaceX Mission: NASA ଏବଂ SpaceX ୪ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ ପଠାଇଛି

spacex launch-min (1)

ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା (Space Agency Nasa) ରବିବାର ୭:୩୦ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ୪ ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀ (Astronaut) ଙ୍କୁ (ସୋମବାର ସକାଳ  ୬ ଟାରେ ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ) ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ (International Space Station) ପଠାଇଛି। ଏହି ମିଶନ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ (SpaceX)ର କ୍ରୁ ଡ୍ରାଗନ୍ ସ୍ପେସକ୍ରାଫ୍ଟ (Dragon Capsule) ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ। କ୍ରୁ ଡ୍ରାଗନର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ବିମାନ।

ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ଯାଉଥିବା ଆମେରିକୀୟ ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମାଇକେଲ୍ ହପକିନ୍ସ, ଭିକ୍ଟର ଗ୍ଲୋଭର ଏବଂ ଶାନନ୍ ୱାକର୍। ସେ ଫ୍ଲୋରିଡାର କେନେଡି ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟର (Kennedy Space Center) ରୁ ଜାପାନର ସୋଚି ନୋଗୁଚି (Japan’s Soichi Noguchi) ଙ୍କ ସହ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ସମସ୍ତ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ଦୁଇ ରୁଷିଆନ ଏବଂ ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ମହାକାଶଚାରୀ ଯୋଗଦେବେ ଏବଂ ସେଠାରେ ୬ ମାସ ରହିବେ।

ଏହି ଉନ୍ମୋଚନରେ ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାଇକ ପେନ୍ସ (Vice President Mike Pence, chairman of the National Space Council) ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲେଡି କରିନା ପେନ୍ସ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ନାସା ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଯଦି ଏହି ମିଶନ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଆହୁରି ଅନେକ ରୁଟିନ୍ ମିଶନ୍ ପଠାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ। ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଖରାପ ପାଗ ହେତୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ମେ ମାସରେ, ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଏକ ଡେମୋ ମିଶନ୍ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲା ​​ଯାହା ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ଏହା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ପଠାଇ ନିରାପଦରେ ଫେରାଇ ଆଣିପାରେ। ଏହି ସାମର୍ଥ୍ୟ ହାସଲ କରି କମ୍ପାନୀ ଏହାର ମିଶନ ପାଇଁ ରୁଷର ସୋୟୁଜ୍ ରକେଟ୍ ସହିତ ଆମେରିକାର ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ଦୂର କରିପାରିବ।

Related Post| Kalpana Chawla: ମହାକାଶକୁ ନାସା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ‘କଳ୍ପନାଚାୱଲା’ର ଉଡ଼ାଣ,ଖୋଜିବ ମାନବ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଉତ୍ତର

୨୦୦୨ ରେ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସର ସିଇଓ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ (Elon Musk) ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ବୋଇଙ୍ଗକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନାସା ପ୍ରଶାସକ ଜିମ ବ୍ରାଇଡେନଷ୍ଟାଇନ (NASA Administrator Jim Bridenstine ) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଆମେ ଏହାକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ଆମର ବିମାନ ବୋଲି କହିପାରିବା ତେବେ ବ୍ରାଇଡେନଷ୍ଟାଇନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସର ସଫଳତାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ରୁଷ ସହିତ ଆମେରିକା ବିମାନ କାମ ବନ୍ଦ କରିବ।

Also Read| US Election: ଯଦି ଟ୍ରମ୍ପ ହାରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ White House ଛାଡିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ କଣ ହେବ?

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *