SOFIA NASA: ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ମିଳିଲା ଜଳ; ଜୀବନ ସମ୍ଭାବନା ପାଇବା ସହଜ ହେବ

moon sofia

ନାସା: ନାସା (NASA) ପୂର୍ବ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ (Hydrogen) ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଜଳ ଥିବାର ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ହୋଇନଥିଲା। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଜଳର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ମୋଡ଼ରେ ନେଇଛି। ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଆହୁରି ଅଧିକ ଜଳ ଥାଇପାରେ।

ଆମେରିକା (America) ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସି ନାସା (NASA) ଚନ୍ଦ୍ର ବିଷୟରେ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ଘୋଷଣା କରିଛି। ନାସା କହିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ମିଶନ ସୋଫିଆ (Mission SOFIA) ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଜଳ ଅଛି। ମିଶନ୍ SOFIA କ୍ଲାଭିଅର୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରର ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପଡୁଥିବା ପୃଷ୍ଠ (Sunlit surface) ରେ ଜଳର ଅଣୁ (Molecules) ଅଛି। ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ ପୃଥିବୀ (Earth) ରୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା କ୍ଲାଭିୟସ୍ କ୍ରାଟର (Clavius Crater) ଅନ୍ୟତମ।

ନାସା ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ (Tweet) ରେ କହିଛି ଯେ ପୃଥିବୀରୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା ବୃହତ୍ତମ କ୍ରାଟର ମଧ୍ୟରୁ କ୍ଲାଭିସ୍ କ୍ରାଟରରେ ଜଳ ଅଣୁ ମିଳିଛି। ନାସାର ଏହି ଆବିଷ୍କାରରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଜଳ ଚନ୍ଦ୍ରର ସମଗ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ, ଏହା କେବଳ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଛାୟା ସ୍ଥାନରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ। ନାସାର ସୋଫିଆ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଜଳ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି।

ସାହାରା ମରୁଭୂମିରେ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ଅଧିକ ଜଳ-SOFIA

ନାସା କହିଛି ଯେ ସୋଫିଆ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଟିରେ ପାଇଥିବା ଜଳ ତୁଳନାରେ ସାହାରା ମରୁଭୂମିରେ ୧୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ଜଳ ଅଛି। ମିଳୁଥିବା ତଥ୍ୟରେ ପ୍ରତି ନିୟୁତ ଜଳ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୦୦ ରୁ ୪୧୨ ଅଂଶ ଦେଖାଯାଇଥିଲା।  

Also Read| Kalpana Chawla: ମହାକାଶକୁ ନାସା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ‘କଳ୍ପନାଚାୱଲା’ର ଉଡ଼ାଣ,ଖୋଜିବ ମାନବ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଉତ୍ତର

Share this: