US Election: ଯଦି ଟ୍ରମ୍ପ ହାରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ White House ଛାଡିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ କଣ ହେବ?

ଆମେରିକାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳର ଚିତ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଶୁକ୍ରବାର ହେଉଛି ଗଣନାର ତୃତୀୟ ଦିନ। ବିଡେନ (Joe Biden)୨୬୪ ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପ (Donald Trump)୨୧୪ ଭୋଟ୍ ଜିତିଛନ୍ତି। କେବଳ ଚାରୋଟି ରାଜ୍ୟର ଫଳାଫଳ ବାକି ରହିଛି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ବିଡେନ ୬ ଟି ସ୍ଥାନରେ ଆଗୁଆ ଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପ ୫୪ ସ୍ଥାନରେ ଆଗୁଆ ଅଛନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ, ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଯଦି ଟ୍ରମ୍ପ ହାରିଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ସେ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସ (White House) କୁ ଛାଡିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି ତେବେ କଣ ହେବ?

ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସ ପରମ୍ପରା ହେଉଛି

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ, ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସର୍ବଦା ୨୦ ଜାନୁଆରୀରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଏହାକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ ଦିବସ କୁହାଯାଏ। ଏହାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି (କିମ୍ବା ପ୍ରାର୍ଥୀ) ଯିଏ ହାରିଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ଦୁଇଥର ଏହି ପଦ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି, ସେ ସ୍ୱତଃ White House ଖାଲି କରିଦିଅନ୍ତି।

Related Post| ଜୋ ବିଡେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ନିଶ୍ଚିତ! ଭାରତ ପାଇଁ ବଢିବ କି ସମସ୍ୟା!

ପ୍ରଥମେ ବିଡେନଙ୍କ ଉତ୍ତର ଜାଣନ୍ତୁ

ନ୍ୟୁୟର୍କ ପୋଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଡେନଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ମାସରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା – ଯଦି ଟ୍ରମ୍ପ ହାରିଯିବା ପରେ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସ ଛାଡିବାକୁ ମନା କରିଦିଅନ୍ତି ତେବେ କଣ ହେବ? ବିଡେନଙ୍କ ଉତ୍ତର ହଁ ଥିଲା, ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ, ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ତାଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ସେଠାରୁ କାଢିପାରନ୍ତି।  ଯୁଗ୍ମ ଚିଫ୍ ଅଫ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ ଜେନେରାଲ୍ ମାର୍କ ମିଲି କୁହନ୍ତି- ନିର୍ବାଚନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେନା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ ନାହିଁ। ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ କୋର୍ଟ ଏବଂ ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବେ। ଏଥିରେ ସେନାର କୋଣସି ଭୂମିକା ନାହିଁ।   

Related Post| Watch Donald Trump: ଦେଖନ୍ତୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ YMCA ଗୀତରେ ନାଚିବାର ଭିଡିଓ

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସରେ ଏହା କେବେ ହୋଇ ନାହିଁ ଯେତେବେଳେ ହାରିଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସ ଛାଡିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ କିଛି ଆଶଙ୍କା ଅଛି। ଟ୍ରମ୍ପ ଅନେକ ଥର କହିଛନ୍ତି – ବିଦ୍ୟୁତ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କିମ୍ବା ବିଦ୍ୟୁତ ସ୍ଥାନାନ୍ତରର କୋଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ରହିବ ନାହିଁ, ମୁଁ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସରେ ରହିବି। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବିପଦ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ଦ୍ୱିତୀୟତଃ  ଆଇନଗତ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡିକ ସମୟ ନେଇପାରେ। ଏହି ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ।

Also Read | ଆମେରିକାର ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାରତୀୟ ମୂଳନିବାସୀ କମଲା ହ୍ୟାରିସ ଭାରତ ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ!

Share this: