US Election: ଜୋ ବିଡେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ନିଶ୍ଚିତ! ଭାରତ ପାଇଁ ବଢିବ କି ସମସ୍ୟା!

USA elections

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକା ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି। ଭୋଟ୍ ଗଣନା ଜାରି ରହିଛି। ଜୋ ବିଡେନ (Joe Biden) ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ (President Donald Trump) ଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ବ୍ୟବଧାନକୁ ପାରକରିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଡେନ ବର୍ତ୍ତମାନ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସ (White House) ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ଏବଂ କମଲା ହାରିସ (Kamala  Harris) ତାଙ୍କର ଡେପୁଟି ହେବେ ବୋଲି ପ୍ରାୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଭାରତ ପାଇଁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଆମେରିକା ସହ ଏହାର ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଚୀନ୍ (China) ସହିତ ଲଦାଖ ସୀମା (LAC) ରେ ଉତ୍ତେଜନା ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାକୁ ନିକଟତର କରିଛି। ଟେନସନର ଅବସ୍ଥା ଏବେ ବି ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି, ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସ୍ଥିତି କିପରି ରହିଛି ତାହା ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେବ। ବିଡେନ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାର କିଛି ସୂଚନା ଅଛି, ଯାହା ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ କି ଖରାପ!

ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ବିବାଦ କିମ୍ବା ଚୀନ୍ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ନେଇ ବିଡେନ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାର କମ୍ ଆଶା ଅଛି। ସେ ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସେ ତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କ କଥା ଅଧିକ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା।  କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଘଟଣା କିମ୍ବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଧାରରେ ବିଡେନ ଭାରତ ପ୍ରତି ଆମେରିକାର ନୀତି ବଦଳାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନୁହଁନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଡେନଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ନରମ ଥିବାବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପ ଅନେକ ଥର ଭିସା ସୀମିତ ରଖିବା ବିଷୟରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପ ଭାରତ ସହିତ ସାମାନ୍ୟ ସ୍ତରରେ ବ୍ୟବସାୟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ବିଡେନ ଏହା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

NRC-CAA ବିଷୟରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ବିବୃତ୍ତି ଆଧାରରେ ଉଭୟ ବିଚାର କରିବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ। ବିଡେନ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବୈଦେଶିକ ନୀତି ସହ ଜଡିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତାହା ଉପରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଭଲ ଧାରଣା ରହିଛି। ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ପ୍ରଶାସନରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଭଲ ହୋଇପାରେ। ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିରୁ ଭାରତ ଉପକୃତ ହୋଇଥିଲା। ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରଥମେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନେଇ କଡ଼ା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାରେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଅପରପକ୍ଷରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ କୌଣସି ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବିଡେନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ-ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଏଜେଣ୍ଡା ଜାରି କରିଥିଲେ। କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷ୍ପତି ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ ସ୍ଥିତି ଦେଇଥିଲା। ବିଡେନ କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ଷ୍ଟଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ। ଅନ୍ୟ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାରେ ସେ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ପରେ ଭାରତକୁ “ପ୍ରାକୃତିକ ଭାଗିଦାରୀ” ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ନିର୍ବାଚିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକତା ତାଲିକାରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ ହେବ।

ବିଡେନ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ପ୍ରାକୃତିକ ସହଯୋଗୀ ହେବା ଉଚିତ୍। ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଯଥେଷ୍ଟ ଉନ୍ନତ ହୋଇଥିଲା।

Also Read | ଆମେରିକାର ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାରତୀୟ ମୂଳନିବାସୀ କମଲା ହ୍ୟାରିସ ଭାରତ ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ!

Share this: