Pfizer Vaccine: ଫାଇଜର କରୋନା ଟିକା 95% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ୫ କୋଟି ଡୋଜ ହେବ ପ୍ରସ୍ତୁତ

pfizer vac

ଫେଜ୍-୩ (Phase-3) ପରୀକ୍ଷଣରେ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର (Pfizer) ଙ୍କ କରୋନା ଟିକା 95% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଛି। କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଟିକା ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଭଲ କାମ କରିଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ କୋଣସି ଗମ୍ଭୀର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା (Side Effects) ଦେଖାଇଲା ନାହିଁ। ଫାଇଜର ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆବେଦନ କରିବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ୫ କୋଟି ଟିକା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଫାଇଜର ଏହାର ଅଧ୍ୟୟନରେ କୋଭିଡ-୧୯ (Covid-19) ର ୧୭୦ ଟି ମାମଲା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା।  ସ୍ଵେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ଦିଆଯିବାର ୨୮ ଦିନ ପରେ, ଏହା କରୋନା ରୋକିବାରେ ୯୫% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏହି ସଫଳତା ସହିତ ଏହା ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ (USFDA) ରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରର ମାନ ହାସଲ କରିଛି।

ପିଫାଇଜରର ଟିକା ସହିତ ଗୋଟିଏ ଭଲ କଥା ହେଲା ଟିକା ବିଷୟରେ କୋଣସି ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା ଆସିନାହିଁ। Pfizer ଏବଂ BioNtech ସେମାନଙ୍କର କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ପାଇଁ ଜୁଲାଇରେ ବିଳମ୍ବିତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା (Clinical Test) ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ୪୪ ହଜାର ଲୋକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।

Pfizer ର ଟିକା ସୁରକ୍ଷିତ କି?

ଫାଇଜର ଏବଂ ବାୟୋନଟେକ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଟୀକାକରଣର ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ କୋଣସି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିନାହାଁନ୍ତି। ବୃହତ-ଅଧ୍ୟୟନ ପୂର୍ବରୁ, କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମେ ମାସରେ ଛୋଟ-ମାପର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ, ସେମାନେ ଟୀକାକରଣର ଚାରୋଟି ସଂସ୍କରଣ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯେପରିକି ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ଥକ୍କା, ସର୍ବନିମ୍ନ କିମ୍ବା ମଧ୍ୟମ ସ୍ତରର ଥିଲା। ଯଦି ଏହି ଟିକା FDA ରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ ଗ୍ରହଣ କରେ, ତେବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ। ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଏଫଡିଏ ଦ୍ୱାରା ପରବର୍ତ୍ତୀ ମନିଟରିଂ କରାଯିବ। ଏହି ମାମଲାରେ ଜଡିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଜର ରଖାଯିବ।

Related Post| Vaccine: କରୋନା ଟୀକା Pfizer ମିଳିଯିବ, ହେଲେ ଟୀକା ରଖିବାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଅଡୁଆରେ, ଦରକାର -୭୦ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା

ଫାଇଜର ଟିକା କେବେ ବଜାରକୁ ଆସିବ?

ନଭେମ୍ବରର ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଏହା FDA କୁ ଯିବ ବୋଲି ଫାଇଜର କହିଛନ୍ତି। ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ମାସର ସୁରକ୍ଷା ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଟିକା ନିରାପତ୍ତା, କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟ କିଛି ସପ୍ତାହ ନେଇପାରେ।

ଏହି ଟିକା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇପାରିବ। Pfizer ଏବଂ BioNtech କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୩୦୦ କୋଟି ଡ଼ୋଜ କରିପାରିବେ।  

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ଦୃଶ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୧୨ ଟି ଟିକା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ୪୮ ଟି ଟିକା ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୧ ଟି ଟିକା ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ଆକାରର ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି।

Also Read| Corona Virus India: ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୩୮,୬୧୭ ନୂଆ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may have missed