Corona କୁ ପରୀକ୍ଷାଗାରରେ ସଂକ୍ରାମକ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେପରି ଏହା ମଣିଷକୁ ଶୀଘ୍ର ଧରିପାରେ!

lab_corona
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Coronavirus) ସଂକ୍ରମଣର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଉଠୁଥିବା ସ୍ୱର କମ ହେଉ ନାହିଁ। କଥା ହେଉଛି ସୋର୍ସ କୋଭ-୨ ଭୂତାଣୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଥିଲା ନା ଏହା ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ (Scientists) ସହ ବିଶ୍ଵକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ମୌଳିକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ତାହା ହେଉଛି ଯଦି ଲ୍ୟାବରେ ଭୂତାଣୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ପ୍ରମାଣ ମିଳୁ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ପତ୍ତି ତଥ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ମଧ୍ୟରେ ନେଚର (Nature) ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟରେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଭୂତାଣୁ  ମଣିଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ପରିକଳ୍ପିତ ହୋଇଥାଇପାରେ।

ନେଚରରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ (Covid-୧୯) ରେ ଜେନେଟିକ (Genetic) କ୍ରମର ସଙ୍କେତର ଏକ ଫିଚର ଅଛି, ଯାହା ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢାଇଥାଏ। ଏଥିରେ, କୋଷ ଭିତରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନଗୁଡିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଠାରେ ସାଧାରଣତଃ ଏହି ପ୍ରକାରର ଭୂତାଣୁରେ ମିଳୁଥିବା ପ୍ରୋଟିନ ଗୁଡ଼ିକର କ୍ରମ ସଙ୍କେତ ନାହିଁ। ଏହା ଏପରି ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ଯେ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ। କ୍ରମ ସଙ୍କେତ ସହିତ, ଭୂତାଣୁର ଫୁରିନ୍ କ୍ଲାଭେଜ୍ ସାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଏ।

କାଲିଫର୍ନିଆ ସ୍ଥିତ ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ (Virologist) ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଆଣ୍ଡର୍ସେନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଫୁରିନ୍ କ୍ଲିଭେଜ୍ ସାଇଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ଗୁଣ ଯାହା ମାନବ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରାଯାଇଛି। ଫୁରିନ୍ ସାଇଟ୍ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରେ ଅଛି। ଯଦିଓ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସାଇଟ୍ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -୧୯ରେ ସେହି ସମସ୍ତ ଗୁଣ ଏକତ୍ର ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ଯାହା ଏହାକୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ। ଏହା କେବଳ ସମକକ୍ଷ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଭୂତାଣୁର ନ୍ୟୁକ୍ଲିଓଟାଇଡ୍ସର ଅନେକ ମିଶ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାରକୁ ସୂଚିତ କରେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଭୂତାଣୁ  ପ୍ରାକୃତିକ ହେବାର ପ୍ରମାଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। ଏଠାରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ କାରଣ ଯଦି ପ୍ରକୃତିରୁ ମଣିଷକୁ ଆସିଛି, ତେବେ ଏହା ଅଧିକ ମିଳିବା ଉଚିତ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମେ ବାଦୁଡିରୁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀକୁ ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଠାରୁ ଏହା ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲା। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ୮୦ ହଜାର ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ପ୍ରାଣୀଙ୍କର ଜିନୋମ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେହି ପଶୁ କିଏ ତାହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ତଥାପି, ଏହାକୁ ଖୋଜିବା ଏକ ସମୟ ସାପେକ୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ।

Also Read | ପୌରାଞ୍ଚଳ ଠିକା, ସାମୟିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ESI ସୁବିଧା

Share this: