PM Modi: ଲକଡାଉନ ହଟିଛି, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯାଇନି

Modi-6 pm

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (Narendra Modi) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ଲକଡାଉନ (Lock Down) ହଟିଛି, କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Corona Virus) ଯାଇନି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ୭-୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ, ଆମେ ଆଜି ଭାରତରେ ହୋଇଥିବା ଉନ୍ନତି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ  ଖରାପ କରିବାକୁ ଦେବା ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭାରତୀୟ ଏକ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିଛୁ। ଜୀବନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛୁ। ଉତ୍ସବ ଋତୁରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ମଧ୍ୟ ବଜାରକୁ ଫେରୁଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରୋନା ଟିକା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଅନେକ ଟିକା ଉପରେ କାମ ଚାଲିଛି। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାମାରୀ ଟିକା ସୃଷ୍ଟି ନହୋଇଛି ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଆମେ କରୋନା ସହିତ ଆମର ସଂଗ୍ରାମକୁ ଆଦୌ ହ୍ରାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।  ସେ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ଷ ବର୍ଷ ପରେ ଆମେ ଦେଖୁଛୁ ଯେ ମାନବିକତାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଭାରତରେ ଅନେକ ଟିକା ଚାଲିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଉନ୍ନତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି। ଯେତେବେଳେ ବି କରୋନା ଟିକା ଆସିବ, ସରକାର ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚେଇବ ଏବ ସେଥିପାଇଁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି।

ୟୁରୋପରେ ପୁନର୍ବାର ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାର ଉଦାହରଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି, ଆମେରିକା (America) କିମ୍ବା ୟୁରୋପର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦେଶରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ହ୍ରାସ ପାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପୁନର୍ବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଆମେ ଅନେକ ଭିଡିଓ ଏବଂ ଛବି ଦେଖିଛୁ, ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଉଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଅସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ମାସ୍କ ବିନା ଚଳପ୍ରଚଳ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଏବଂ ପରିବାରକୁ ବଡ଼ ସଙ୍କଟରେ ପକାଉଛନ୍ତି।

ଆଜି ଭାରତରେ ୯୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶଯ୍ୟା, ୧୨ ହଜାର କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ର, ପ୍ରାୟ ୨ହଜାର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଲ୍ୟାବ ଅଛି। ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷା ସଂଖ୍ୟା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ। କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପରୀକ୍ଷଣ ଶକ୍ତି ଆମର ଶକ୍ତି। ସେବା ‘ପରମୋ ଧର୍ମ’ ର ମନ୍ତ୍ର ଅନୁସରଣ କରିବା। ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ଭାବରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସେବା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟରେ, ବେପରୁଆ ହେବାର ସମୟ ନୁହେଁ। ଅନୁମାନ କରିବାର ସମୟ ନୁହେଁ ଯେ କରୋନା ଚାଲିଯାଇଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ବର ସମୟ ଆମ ଜୀବନରେ ଆନନ୍ଦର ସମୟ, ଆନନ୍ଦର ସମୟ। ଆମେ ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛୁ, ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ଆମର ଗତିବିଧିକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରେ। ଦୁଇ ଗଜ ଦୂରତାରେ ରୁହ ଏବଂ ସମୟ ସମୟରେ ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅ। ମୁଁ ତୁମକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ତେଣୁ ମୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଅନୁରୋଧ କରୁଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମୁଁ ନିବେଦନ କରୁଛି ଯେ ଆପଣ ସଚେତନତା ପାଇଁ ଯେତେ ସଚେତନ ହେବେ, ଏହା ଦେଶ ପାଇଁ ସେବା ହେବ। ପ୍ରିୟ ଦେଶବାସୀ, ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତୁ, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢନ୍ତୁ ଏବଂ ମିଳିତ ଭାବରେ ଆମେ ଦେଶକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା, ଏହି ଅଭିବାଦନ ସହିତ ନବରାତ୍ରୀ, ଇଦ୍, ଦୀପାବଳି, ଛଟ୍ ପୂଜା, ଗୁରୁନାନକ ପର୍ବ ସମେତ ସମସ୍ତ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି।

Also Read | India Covid19: ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା କ୍ଷଣି ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ତୁରନ୍ତ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

Share this: