Board 10th 12th Exam 2021: ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଦଶମ, +୨ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ମେ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ, CBSE ନିଷ୍ପତି ଉପରେ ନଜର

10th-12th-exam
Share this:

ଗାନ୍ଧିନଗର: ଗୁଜୁରାଟ ମାଧ୍ୟମିକ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (GSB) ଗୁଜୁରାଟ ବୋର୍ଡ ଦଶମ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୧କୁ ଦୁଇମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। କରୋନା ଭାଇରସ୍ (Corona Virus) ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଗୁଜୁରାଟ ବୋର୍ଡ (Gujarat Board) ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ପରିବର୍ତ୍ତେ ମେ ୨୦୨୧ରେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା-୨୦୨୧  କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଭାବକମାନେ CBSE ଦଶମ ଏବଂ  ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୧କୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗୁଜୁରାଟ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା-୨୦୨୧ ପାଇଁ ୧୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ହେବେ। ଏହି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ପାଇବେ, ବନ୍ଦ ପରେ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ଛୁଟିରେ ଯାଇଛି। କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦିବସ ହରାଇ ଥିବାରୁ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ ଏହା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ଦେବ। ଗୁଜୁରାଟ ବୋର୍ଡର ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ। ଦୀପାବଳି ଛୁଟି ପରେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଫର୍ମ ପୂରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଫର୍ମାଟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ପରି ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏହି ସମୟରେ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେହିପରି କରୋନା ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଫେବୃଆରୀ-ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ଛାତ୍ର ଏବଂ ଅଭିଭାବକମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (CBSE) ମଧ୍ୟ ଏହା ଘୋଷଣା କରିପାରିବ। ସାଧାରଣତଃ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏଥର କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।  

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ମେ ପୂର୍ବରୁ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା କରିବା କଷ୍ଟକର। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟର ଏହି ବଡ ଘୋଷଣା ପରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ଖବର ଆସୁଛି ଯେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ସରକାର କିଛି ବଡ ଘୋଷଣା କରିପାରିବେ। ଏଠାରେ ଖବର ହେଉଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ଏବଂ କିଛି ପିତାମାତାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ଛାଡ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (CBSE) ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ ଏହି ଆବେଦନ ଶୁଣିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

Also Read |Corona Vaccine: ମୋଡର୍ନାର ଦାବି ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଆମ ଟିକା ୯୪.୫ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.