Corona Vaccine: ମୋଡର୍ନାର ଦାବି ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଆମ ଟିକା ୯୪.୫ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

modernanew

ୱାଶିଂଟନ: କରୋନା ଟୀକା (Corona Vaccine) କୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଗାତାର ଭାବେ ଭଲ ଖବର ଆସୁଛି। ପିଫାଇଜର (Pfizer), Sputnik-V ପରେ, ମୋଡର୍ନା (Moderna) ମଧ୍ୟ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟୀକା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ମୋଡର୍ନା କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ତଥ୍ୟକୁ ଆଧାର କରି ଏହାର ଟିକା କୋଭିଡ-୧୯ (Covid-19) ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ 94.5% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣରେ ସଫଳତା ଘୋଷଣା କରିବାରେ ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ। ଫାଇଜର ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଛି ଯେ ଏହାର ଟିକା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

Pfizer Inc. ଏବଂ Moderna ଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଆମେରିକା ଏହି ଦୁଇଟି ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ପ୍ରାୟ ୬ କୋଟି ଡୋଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ତଥାପି, ନିୟାମକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦାବିଗୁଡିକର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଟୀକା କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଆମେରିକା ସରକାର ଦୁଇ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୧ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି, ଯାହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ୩୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ।

ମେସେଞ୍ଜର RNA (mRNA) ନାମକ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ଉଭୟ ଟିକା ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି। କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଚାଇନାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫.୪ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି ଏବଂ ୧୩ ଲକ୍ଷ ୨୭ ହଜାର ୯୧୮ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

କରୋନା ଟିକା ବିଷୟରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହଜନକ କାରଣ ଆମେରିକାରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ କରୋନା ମାମଲା ଆସିବାବେଳେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନେ ଲକଡାଉନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ମୋଡୋର୍ନା ସଭାପତି ଷ୍ଟିଫେନ୍ ହୋଜ୍ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଏକ ଟିକା ପାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା କୋଭିଡ-୧୯ କୁ ଅଟକାଇ ପାରିବ। ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୫ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ୨୮ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ଦୁଇଟି ଟିକା ଦେଇ ଟିକା ଦେଇଥିଲେ।

Also Read | Pfizer Vaccine: ୯୦% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଫାଇଜର ଟିକାର ବାହାରିଲା ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ

Share this: