ଆସିଲା ନୂଆ RT-PCR କିଟ୍, ମାତ୍ର ୪୫ ମିନିଟରେ ହେବ Omicron ସହିତ Covid ଟେଷ୍ଟ

Krivida
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାଭାଇରସ୍ (Coronavirus) ଓମିକ୍ରନ୍ (Omicron) ର ନୂତନ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣ ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ ହେବ।  ଚେନ୍ନାଇରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ନୂତନ RT-PCR କିଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ, ଡେଲଟା ଏବଂ କରୋନାର ଓମିକ୍ରନ୍ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ମାତ୍ର ୪୫ ମିନିଟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ। ଏହି କିଟ୍ ର ନାମ ହେଉଛି KRIVIDA Novus RT-PCR।  ଏହି କିଟ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ, ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଜିନୋମ୍ ସିକ୍ୱେନ୍ସିଂ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ସମୟ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବ।  ଅର୍ଥାତ କମ୍ ଦାମ ରେ ଏହି ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ, ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରିପୋର୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅତି କମରେ ୫ ରୁ ୭ ଦିନ ନେଇଥାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ନୂତନ RT-PCR କିଟ୍ ସହିତ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଇମ୍ମୁଜେନିକ୍ସ ବାୟୋ ସାଇନ୍ସ (ImmuGenix Bioscience) କମ୍ପାନୀ ସହଯୋଗରେ ଏହି କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

କିଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ନିର୍ମାତା ଡକ୍ଟର ନବୀନ କୁମାର ଭେଙ୍କଟେସନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ରିଭିଡା ନୋଭସ୍ କିଟ୍ ଏସ୍-ଜିନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ବିଫଳତା ରଣନୀତି ମାଧ୍ୟମରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରିଥାଏ। କିଟ୍ ଓମିକ୍ରନ୍ (B.1.1.529) ର ସମସ୍ତ ଉପ-ପ୍ରକାର BA.1, BA.2 ଏବଂ BA.3 କୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ।  ଡକ୍ଟର ଭେଙ୍କଟେସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂତନ କିଟ୍ ସହିତ ପୁରୁଣା କିଟ୍ ସହିତ ସମାନ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ। ନମୁନା ପାଇଁ, ଆପଣ ନାକ କିମ୍ବା ଗଳାରୁ ଏକ ସ୍ଵାବ୍ ନେଇ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ।

Read Also | Omicron Sub-Variant: ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ଓମିକ୍ରନ୍ ସବ୍-ଭାରିଆଣ୍ଟ, WHO ର ଚେତାବନୀ

Share this: