Omicron Sub-Variant: ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ଓମିକ୍ରନ୍ ସବ୍-ଭାରିଆଣ୍ଟ, WHO ର ଚେତାବନୀ

omicron_sub_variant
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ କରୋନୋ ଭାଇରସ (Coronavirus) ର ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାର ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଥିବା ଓମିକ୍ରନ୍ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ର ଏକ ଉପ-ପ୍ରକାର (Transmissible Omicron Sub-Variant) ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୭ଟି ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ, କିଛି ଅଧ୍ୟୟନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଏହି ଓମିକ୍ରନ୍ ସବଭାରିଆଣ୍ଟ ମୂଳ ପ୍ରକାର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇପାରେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଏହା ମିଳିବାର ମାତ୍ର ୧୦ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏହାର ସାପ୍ତାହିକ ନୂଆ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଏକାଧିକ ସବ୍-ଲାଇନ୍ ଅଛି, ଯାହା ଗତ ମାସରେ ସଂଗୃହିତ ସମସ୍ତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ନମୁନାର ୯୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି। ଏଥିରେ BA.1, BA.1.1, BA.2 ଏବଂ BA.3 ପରି ସବ୍ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।  WHO ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲାର ୯୬ ପ୍ରତିଶତରେ BA.1 ଏବଂ BA.1.1 ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ BA.2 ସହିତ ଜଡିତ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ମୂଳ ପ୍ରକାରରୁ ବିଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟକୁ ଯାଉଛି।। ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହି ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟରେ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ଯାହା ଭୂତାଣୁର ପୃଷ୍ଠକୁ ଛିଦ୍ର କରିଥାଏ ଏବଂ ମାନବ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ।

 WHO କହିଛି ଯେ ୫୭ଟି ଦେଶରୁ GISAID ରେ BA.2 ସବଭାରିଆଣ୍ଟ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ମାମଲା ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। WHO କହିଛି ଯେ କେତେକ ଦେଶରେ ଏହି ସବ୍-ଭାରିଆଣ୍ଟ୍ର ମୋଟ ସଂକ୍ରମଣର ଅଧାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଛି। WHO କହିଛି, କେତେକ ଦେଶରେ ସଂଗୃହିତ ସମସ୍ତ ଓମିକ୍ରନ୍ କ୍ରମର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ପାଇଁ ସବଭାରିଆଣ୍ଟ ଦାୟୀ। WHO କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଆସିନାହିଁ। ତଥାପି, ବିସ୍ତୃତ ଅଧ୍ୟୟନ ସେମାନଙ୍କ ଗୁଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।

COVID-19 ଉପରେ WHO ର ଅନ୍ୟତମ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବଭାରିଆଣ୍ଟ ଉପରେ ସୂଚନା ବହୁତ ସୀମିତ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରାଥମିକ ତଥ୍ୟ ସୂଚାଇଥାଏ ଯେ Ba.2 ତୁଳନାରେ Ba.2 ର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ରହିଛି। ବୃଦ୍ଧି ଅନେକ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅଧ୍ୟୟନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ମୂଳ ଓମିକ୍ରନ୍ ଅପେକ୍ଷା BA.2 ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ। ଓମିକ୍ରନ୍ ପୂର୍ବ ଡେଲଟା ପରି ପୂର୍ବ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପ୍ରକାର ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଗୁରୁତର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେଉଛି ଏବଂ ଏହା ବିକଶିତ ହେଉଛି।

Read Also | Covid19 February Guidelines: ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ଓ ମାଘ ସପ୍ତମୀ ପାଇଁ କଟକଣା, ରାତି ୧୦ରୁ ସକାଳ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ଫ୍ୟୁ

 

Share this: