Ration Card: ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ମାଗଣା ରେସନ ଯୋଜନା!

free ration
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଆପଣ ସରକାରଙ୍କ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନା (Free Ration Yojana) ର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ। କାରଣ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ (Union Budget) ପରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ମାଗଣା ରାସନର ଲାଭ ପାଇବେ କି ନାହିଁ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ (Union Finance Minister Nirmala Sitharaman) ଏହାର ଜବାବ ଦେବାବେଳେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଜେଟ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ଆଉ କିଛି କହିବାର ନାହିଁ। ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ମାଗଣା ରାସନର ଲାଭ ପାଇବେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଏହି ଯୋଜନା ଆଗକୁ ବଢିବ କି ନାହିଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କରୋନା ମହାମାରୀ (Covid-19 Pandemic) ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଦେଶରେ ରୋଜଗାର ଏବଂ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖର୍ଚ୍ଚ ପୂରଣ କରିବାରେ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଆରାମ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଗାରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ୮୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ସହିତ ସରକାର ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ରେସନ କାର୍ଡଧାରୀମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଯୋଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ବଜେଟରେ ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା (Pradhan Mantri Garib Kalyan Yojana) ର ଲାଭ ପାଇବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Read Also | LPG Cylinder Price: ବର୍ତ୍ତମାନ LPG ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମାତ୍ର ୬୩୬ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ

 

Share this: