LPG Cylinder Price: ବର୍ତ୍ତମାନ LPG ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମାତ୍ର ୬୩୬ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ

indane lpg cylinder gas
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ୍ (LPG Gas) ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର। ଯଦି ଆପଣ ନିକଟରେ LPG ସିଲିଣ୍ଡର ବୁକ୍ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି ଦେଇପାରେ କାରଣ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଶସ୍ତା ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ବିକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିକଳ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ, ଆପଣ ମହଙ୍ଗା ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣିବା ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। ୟୁନିୟନ ବଜେଟର ଦିନ ଫେବୃଆରୀ ୧ ରେ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ବଜେଟ୍ ପାଇଁ ଆରାମର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ନୂତନ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ଆପଣ ମାତ୍ର ୬୩୬ଟଙ୍କାରେ ଏକ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇବେ। ଏହା ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ସିଲିଣ୍ଡର ଯାହାକୁ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ସିଲିଣ୍ଡର (Composite Cylinder) ଭାବରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଇଣ୍ଡେନ୍ (Indane) ଅର୍ଥାତ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ ଏହି ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଉଛି।  ଆପଣ ଏହି ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ସହଜରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିପାରିବେ। କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ଅନ୍ୟ ଗ୍ୟାସ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିକଳ୍ପ କରିବେ।

ବାସ୍ତବରେ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରର ଜରୁରୀ, କାରଣ ଦେଶର ନବେ ପ୍ରତିଶତ ପରିବାର କେବଳ ଏଲପିଜିରେ ରୋଷେଇ କରୁଛନ୍ତି। ବହୁଥର ଦାମୀ ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଗରିବ ପରିବାର ଏହାକୁ କିଣିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। କାରଣ ସାଧାରଣ ସିଲିଣ୍ଡରର ଦାମ ଆଜିକାଲି ପ୍ରାୟ ୯୧୫  ଟଙ୍କାରୁଅଧିକ ଅଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରାୟ ୯୪୪ ଟଙ୍କା ଅଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡ଼ିକ ହାଲୁକା ଅଟେ ଏବଂ ଆପଣ ଏଥିରେ ୧୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ୟାସ୍ ପାଇବେ। ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ସିଲିଣ୍ଡର ଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ। ଏହି ସିଲିଣ୍ଡରର ବିଶେଷତା ହେଉଛି ସେଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଏଲ୍ କହିଛି ଯେ ଏହି କମ୍ପୋଜିଟ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୮ଟି ସହରରେ ଉପଲବ୍ଧ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଶୀଘ୍ର ସମସ୍ତ ସହରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ୱେବସାଇଟ୍ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ଜୟପୁରରେ ୬୩୬.୫୦ପଇସା, ମୁମ୍ବାଇରେ ୬୩୪ ଟଙ୍କା, କୋଲକାତାରେ ୬୫୨ଟଙ୍କା, ଚେନ୍ନାଇରେ ୬୪୫ଟଙ୍କା, ଇନ୍ଦୋରରେ ୬୩୩ ଟଙ୍କା, ଭୋପାଳରେ ୬୩୮ ଟଙ୍କା। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡ଼ିକ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ, ୧୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ବ୍ୟବସାୟିକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୯୨୧ ଟଙ୍କାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି।

Share this: