ସାବଧାନ: ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ କରୁଛି ନଷ୍ଟ; ସର୍ଭେରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ

Junk food
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:କିଏ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ (Junk Food) ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ। କରୋନା ଭାଇରସ୍ (Corona virus) ହେଉ କିମ୍ବା ଓମିକ୍ରନ୍ (Omicron) ଲୋକମାନେ ବାହାର ଖାଦ୍ୟ ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଆପଣଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ (Immune System) ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ କରିବ। ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଖାଇବା ଛାଡିଦେଇ ପାରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଖାଇବା ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଏହି ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇଯାଇପାରେ। ହଁ, ଆମେ ଏହା କହୁନାହୁଁ, ଲଣ୍ଡନରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଏହା କହୁଛି।  ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଫାଷ୍ଟଫୁଡର ଅତ୍ୟଧିକ ଭୋଜନ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ (Junk food effects Immunity)  ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ବର୍ଗର ଏବଂ ଚିକେନ୍ ନଗେଟ୍ ସହିତ ପ୍ରୋସିଡ ଫୁଡ଼ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅଟୋମ୍ୟୁନ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡୁଛି।  ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକମାନେ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସୁସ୍ଥ କୋଷ ଏବଂ ଭୂତାଣୁମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କହିପାରିବ ନାହିଁ ଯାହା ଫାଷ୍ଟଫୁଡ କାରଣରୁ ଶରୀରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଲଣ୍ଡନର ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ କ୍ରିକ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି କାରଣ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଖାଦ୍ୟରେ ଇମ୍ୟୁନିଟିରେ ଫାଇବର ଭଳି ଉପାଦାନର ଅଭାବ ହେତୁ ଏହା ଘଟେ। ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିର ମାଇକ୍ରୋବାୟୋମକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ମାଇକ୍ରୋବାୟୋମ୍ ହେଉଛି ଆମ ଅନ୍ତଃସ୍ଥଳୀରେ ଥିବା ମାଇକ୍ରୋ ଅଣୁଜୀବର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ, ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ଼ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ।

Share this: