Corona Vaccine:Sputnik-V ପରେ ରୁଷ ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନା ଟୀକାକୁ ଅନୁମୋଦନ, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଟୀକାକରଣ

corona vaccine replica
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରୁଷ (Russia)ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ (President Vladimir Putin) ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ କୋଭିଡ -୧୯ (Covid-19) ଟିକା ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ  ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି (Sputnik-V) ଟିକା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବାପରେ ରୁଷ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଭାବରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକାକୁ ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲା। ତେବେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରି ଏହାକୁ ତରବରରେ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା  ଟୀକାକରଣ ଟିକା ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ନିୟାମକ ମଞ୍ଜୁରୀ ପାଇବା ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରୁଷ ଟିକା ଭେକ୍ଟର (Vektor) କୁ ରାଜ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ଭାଇରୋଲୋଜି ଏବଂ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି (Virology and Biotechnology) ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଭେକ୍ଟର ଟିକା ନାମ ହେଉଛି ‘ ଏପିଭ୍ୟାକ୍-କରୋନା ‘ (EpiVacCorona), ଯାହା ଏକ ପେପ୍ଟାଇଡ୍ (Peptide) ଆଧାରିତ ଟିକା। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଓ  ନୋଭୋସିବିରସ୍କ (Novosibirsk) ଭେକ୍ଟର କେନ୍ଦ୍ର  କରୋନା ପ୍ରତିରୋଧୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟୀକା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

 ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରୁଷର ଉପ-ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟାଟିଆନା ଗୋଲିକୋଭା (Tatyana Golikova) କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜେ ‘ ଏପିଭ୍ୟାକ୍-କରୋନା ‘ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅନୁଭବ କରିନାହାଁନ୍ତି।

Also Read | LAC:ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜ ସୈନ୍ୟକଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ

Share this: