PM Modi:ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଏକ ବର୍ଷରେ ୨୬.୨୬ % ବୃଦ୍ଧି, କେମିତି କରନ୍ତି ନିବେଶ?

Modi-New

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଖାଯାଏ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବେତନ(Salary) ର କିଛି ଅଂଶ ସଞ୍ଚୟ (Investment) କରନ୍ତି ଏବଂ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଏକ ଟର୍ମ ଫିକ୍ସଡରେ ଜମା କରନ୍ତି।  କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Modi) ତାଙ୍କର ବେତନର କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ କେତେ ସଞ୍ଚୟ କରୁଛନ୍ତି। ଆପଣ ଜାଣିଲେ ବହୁତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପରି ପିଏମ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ରୋଜଗାରର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି।

ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ ରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଜୁନ୍ ୩୦ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କର ୧  କୋଟି ୭୫ ଲକ୍ଷ ୬୩ ହଜାର ୬୧୮ ମୂଲ୍ୟର ଚଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି। ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଚଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ୨୬.୨୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ ବୀମା, ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପତ୍ର (NSC) ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି:

  • ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା ମିଳୁଛି।
  • ଏସବିଆଇ ଗାନ୍ଧିନଗରରେ ୧.୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଫିକ୍ସଡ ଡିପୋଜିଟ ଅଛି।
  • ସେଭିଙ୍ଗ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅଛି ୩.୩୮ ଲକ୍ଷ (୩୦ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  • ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ତାଙ୍କ ନିଜର କାର ନାହିଁ
  • ଚାରିଟି ସୁନା ମୁଦି ଅଛି।

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୩୦ ଜୁନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଗାନ୍ଧିନଗର ଶାଖାରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଜମା କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ୧ କୋଟି ୨୭ ଲକ୍ଷ ୮୧ ହଜାର ୫୭୪ ଟଙ୍କା ଥିଲା, ଯାହା ୩୦ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ରେ ୧କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପିଏମ ମୋଦୀ ଜୀବନ ବୀମା ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ସମ୍ପତ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟରେ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ଗାନ୍ଧିନଗରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ୧.୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ପ୍ଲଟ ରହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏକ ଘର ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଅଂଶୀଦାର ଅଟନ୍ତି। ଜୁନ୍ ଶେଷରେ ସେ ତାଙ୍କ ସହ ୩୧ ହଯାର ୪୫୦ ଟଙ୍କା ନଗଦ ରଖିଥିଲେ। କରୋନା ହେତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦରମା ମଧ୍ୟ ୩୦ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ବକେୟା ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେ କୌଣସି ଋଣ  ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି।  

Also Read | LAC:ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜ ସୈନ୍ୟକଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ

Share this:

You may have missed