Pfizer Vaccine: ୯୦% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଫାଇଜର ଟିକାର ବାହାରିଲା ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ

pfizer vac

ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜ (Pfizer) ର ଟିକା (Vaccine) ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ଜଡିତ ସ୍ଵେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଡେଲି ମେଲ (Daily Mail) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ଦିଆଯିବା ପରେ ଅନେକ ସ୍ଵେଚ୍ଛାସେବୀ ହ୍ୟାଙ୍ଗଓଭର (Hangover) ଭଳି ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଜ୍ୱରର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଆସିଛି।

କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଟିକା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ

ଏହା ପୂର୍ବରୁ କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଥିଲା ​​ଯେ ଆମର ଟିକା କରୋନାଭାଇରସରେ ୯୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଟୀକାକରଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬ଟି ଦେଶର ୪୩୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଜାଣତ (Blind Trail) ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇ ନାହିଁ।

ଏକ ଡେଲି ମେଲ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ପରେ ସେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟୋଗ ପରେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହେଲା। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପରେ ସେ ନିଜକୁ ହ୍ୟାଙ୍ଗଓଭର (Hangover) ଭଳି ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ଥିଲା।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଜଡିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଅଧା ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। କେଉଁ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦ ବଢିପାରେ ଏବଂ ଟିକା କାମ କରୁଛି କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହିଭଳି ଏକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା।

କରୋନା ଟୀକା Pfizer ମିଳିଯିବ, ହେଲେ ଟୀକା ରଖିବାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଅଡୁଆରେ, ଦରକାର -୭୦ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା

ବୁଧବାର ଦିନ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫାଇଜର କରୋନା ଟିକା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହଜନକ, କିନ୍ତୁ -୭୦° ସେଲସିୟସର ଅତି ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରାରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ବିଶେଷ କରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରଖିବାକୁ ନେଇ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ଆହ୍ଵାନ୍।

Also Read | Cuttack: ଆତଙ୍କରାଜ ଶେଷ ହୋଇ ଦେଶର ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ପାରଦର୍ଶୀ ହୋଇଛି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this: