Vaccine: କରୋନା ଟୀକା Pfizer ମିଳିଯିବ, ହେଲେ ଟୀକା ରଖିବାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଅଡୁଆରେ, ଦରକାର -୭୦ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା

covid-19 vaccine

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ପିଫାଇଜର (Pfizer) ର କରୋନା ଟିକା (Corona Vaccine) ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଠାରୁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି, ଯାହା ପରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ନିରାପଦ ଟିକା ପାଇଁ ବିଶ୍ଵବାସୀ ଅପେକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ରିପୋର୍ଟ୍ ଅନୁସାରେ, ଦିଲ୍ଲୀର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (AIIMS) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫାଇଜର ଟିକାକୁ ଅତି ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରାରେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯାହା ଭାରତ ଭଳି ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ।

ବୁଧବାର ଦିନ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫାଇଜର କରୋନା ଟିକା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହଜନକ, କିନ୍ତୁ-୭୦° ସେଲସିୟସର ଅତି ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରାରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ବିଶେଷ କରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରଖିବାକୁ ନେଇ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ଆହ୍ଵାନ୍। ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି, ପିଫାଇଜର ଟିକା ସହିତ ଆହ୍ଵାନ୍ ହେଉଛି ଏହାକୁ -୭୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସର ଅତି ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରାରେ ରଖିବାକୁ ହେବ। ଶୀତଳ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିବା ସ୍ୱଳ୍ପ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଆୟକାରୀ ଦେଶ ପାଇଁ ବିଶେଷ କରି ଛୋଟ ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତ ସୃଷ୍ଠି  ହେବ। ଏହି ଟୀକାରେ ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଆସୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଟିକାକୁ ଦେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ପର୍ଯ୍ୟାୟ-୩ ପରୀକ୍ଷଣରେ, ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ବିଷୟରେ ଉତ୍ସାହର ଖବର ଅଛି।

ଭାରତରେ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଟିକା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟକ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର କ୍ଷମତା ୪ରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟିକା  ଏହାକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଉଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବରଫ ସହିତ ରେଫ୍ରିଜରେଟର, କୁଲର ଏବଂ ବଡ଼ ଆକାରର ରେଫ୍ରିଜରେଟର ସହିତ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ୧୫୦ଡିପ ଫ୍ରିଜର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି। ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ବିଦ୍ୟମାନ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ବଡ଼ ଆକାରର ବରଫ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ସହିତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି।

Also Read | Cuttack: ଆତଙ୍କରାଜ ଶେଷ ହୋଇ ଦେଶର ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ପାରଦର୍ଶୀ ହୋଇଛି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *