Corona Vaccine News: ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜରର ଦାବି, କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣରେ ୯୦% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

corona vaccine replica

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀ (Corona Virus Pandemic ) ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଦୁନିଆରେ ୧୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।  ଟିକାକୁ ପାଇବାପାଇଁ ବିଶ୍ଵବାସୀ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ବଡ଼ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି। ଜର୍ମାନ ବାୟୋଟେକ୍ ଫାର୍ମ ବାୟୋଏଣ୍ଟେକ୍ (German Biotech firm BioNTech) ଦ୍ୱାରା ମିଳିତ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଟିକା ଆମେରିକାର ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର (Pfizer) ଦ୍ଵାରା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ସବୁକିଛି ଠିକ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ କମ୍ପାନୀ ଏହି ମାସ ଶେଷରେ ଟୀକା ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବ।

ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଏକ ଭଲଖବର ଯେ ପିଫାଇଜରର ସଭାପତି ତଥା ସିଇଓ ଆଲବର୍ଟ ବୋର୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ ସେଟରେ କିଛି ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଯାହା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ରୋକିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

ସୋମବାର ଦିନ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ୯୪ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ସଂକ୍ରମିତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅତିକମରେ ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲା। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ରୋଗୀ ପ୍ରଥମ ଡୋଜର ୨୮ ଦିନ ପରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜର ୭ ଦିନ ପରେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଥିଲେ।

ଏଥି ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର CSL ଲିମିଟେଡ୍ କମ୍ପାନୀ ସୋମବାର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସୋମବାର ଦିନ ଭିକ୍ଟୋରିଆରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପରିସରକୁ ଆସିଛି।

Also Read | India Tour of Australia: ରୋହିତ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ସାମସନ ODI ଦଳରେ ସାମିଲ; ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ପରେ କୋହଲିଙ୍କୁ ଛୁଟି

Share this: