Covid-19: ଦିଲ୍ଲୀରେ ପୁଣି ବଢିଲା କରୋନା, ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନେଲା ଦାୟିତ୍ଵ

newdelhi2

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Corona Virus) ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (Home Ministry) କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ସୋମବାର କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ସଚିବ ଅଜୟ ଭାଲା ଏକ ନିତିଦିନିଆ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଅଂଶ ଭାବରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ବଢୁଥିବା ମାମଲା ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ପ୍ରଶାସନ ଅନୁସନ୍ଧାନ, ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି।

ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଶଯ୍ୟା ଉପଲବ୍ଧତା ଆରାମଦାୟକ, କୋଭିଡ-୧୯କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ୧୫ ହଜାର ୭୮୯ ଶଯ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ଖାଲି ଅଛି। କୋରୋନା ବଢୁଥିବା ମାମଲା ସମ୍ପର୍କରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାର ବୃଦ୍ଧି ଉତ୍ସବ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଅତ୍ୟଧିକ ଗତିବିଧି, କୋଭିଡ ଆଚରଣ ସହ ଜଡିତ ସତର୍କତା ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଛି।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆରଟି-ପିସିଆର (RT- PCR) ଅନୁସନ୍ଧାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଆଇସିୟୁ (ICU) ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସହିତ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ବଳ, ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନର ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ମେଟ୍ରୋ ଯାତ୍ରାକୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ନିୟମିତ କରାଯିବା, ମାନକ ଅପରେଟିଂ ପଦ୍ଧତିକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ବଜାର, ସେଲୁନ୍ ଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଉପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା RT-PCR ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରି ସରକାର ଉଦ୍ୟମକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ରବିବାର ଦିନ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ୫ ହଜାର ୬୬୪ ନୂତନ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩.୯୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ପ୍ରାୟ ୧୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ଦିନ ୫ ହଜାର ୬୨ଟି ନୂଆ ମାମଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୫ ହଜାର ୮୫୧ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଗୋଟିଏ ଦିନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର ଥିଲା।  

Also Read | Lahore News: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଲାହୋର ସହରରେ ଛାଇଯାଇଛି

Share this: