ଏଥର ବିନା ପରୀକ୍ଷାରେ ମିଳିବ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ଆଉ ଯିବାକୁ ପଡିବନି RTO

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ (Driving License) ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆରଟିଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (RTO) କୁ ଯାଇ ଆଉ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା (Driving Testing) ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଥର RTO ଅଫିସ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଏବଂ ହଇରାଣ ହେଉଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ପୂରା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ସମୟ ନେଇଥିଲା। ଆପଣଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।  

ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ତିଆରି ପାଇଁ ସଡକ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲ (Driving School) ରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏଠାରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଜୁଲାଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

କଥା ହେଉଛି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲ୍ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବେ ତାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲର ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଅତି ସହଜରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ବାର ବାର ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କେବଳ ସେହି ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ହେବ, ଯାହା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପୂରଣ କରିବ, ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ପେସ୍, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରାକ୍ (Driving Track)ଏବଂ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ସ (Biometric System) ଭଳି ସୁବିଧାଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଏହାନଥାଏ ତେବେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟରଗୁଡିକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହିପରି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

Also Read | Corona ରେ ଚାଲିଗଲା ଚାକିରି, IT ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ କରୁଛନ୍ତି ଡ୍ରେନ ସଫା

[amazon_auto_links id=”9939″]

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.