Kerala: କେରଳରେ ୪୦୦ ପାଦ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ FIR

CSISouthKerala
Share this:

ତିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍: ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ (Covid-19) ମାମଲାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମେ ୮ରୁ ମେ ୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେରଳରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ ଡ଼ାଉନ୍ (Lockdown) ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି।

ଆଜି ଗୁରୁବାର ଦିନ କେରଳ ପୋଲିସ (Kerala Police) ଦକ୍ଷିଣ କେରଳର ଚର୍ଚ୍ଚ ଅଫ୍ ସାଉଥ ଇଣ୍ଡିଆ (Church Of South India) ବିଶପ (Bishop) ଧର୍ମରାଜ ରସାଲମ (Dharmaraj Rasalam) ଙ୍କ ସମେତ ୪୦୦ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ (annual conference) ରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଭାଙ୍ଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗତ ମାସରେ ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲାର ପାହାଡ ଷ୍ଟେସନ ମୁନ୍ନାରରେ ଏହି ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଗତ ସପ୍ତାହରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଦୁଇ ପୁରୋହିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପୁରୋହିତଙ୍କ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଥିଲା।

ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ କିଛି ଚର୍ଚ୍ଚ ଫାଦର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ଏହି ଧର୍ମୀୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ନ ଦେଇଥିଲେ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଆମକୁ ଧମକ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାକୁ ଚାପି ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁ ସୀମାରେ ଚାଲୁଥିବା ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ କରୋନା-ପଜିଟିଭ ଫାଦରମାନଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

TV_assoc

ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜସ୍ୱ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ୪୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ପାଦ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ମହାମାରୀ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି। ପରେ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥି ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାୟି ବିଜୟନ୍ ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଚର୍ଚ୍ଚ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ କେତେକ ଯୁବ ପାଦ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବାର ଚେତାବନୀ ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ ନିରବ ରହିଥିଲେ। ଏଥି ସହ ମିଳିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଯାଦବ ମାଥ୍ୟୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧର୍ମୀୟ କାର୍ଯ୍ୟର ଅଧିବେଶନରେ କରୋନା ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଛି। କେହି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏ ବାବଦରେ କିଛି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ କରିଛୁ କିନ୍ତୁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏଥିସହିତ, ଚର୍ଚ୍ଚ କହିଛି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ସମସ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ କେବଳ ୨୮ ଜଣ ପୁରୋହିତଙ୍କ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଛି ଏବଂ ୧୦୦ନୁହେଁ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଯୋଜନା ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ସମସ୍ତ ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରିଥିଲା।

Also Read | Lockdown ସମୟରେ ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀର କଳାବଜାର ହେଲେ, କଳାବଜାରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ: ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *