Covid-19 ଟେଷ୍ଟ କିଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନରେ Flipkart ରୁ ମଗାଇ ପାରିବେ

mylab-covid-19-self-test-kit
Share this:

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି (Bio-Technology) କମ୍ପାନୀ ମାଇଲାବ ଡିସକଭରି ସଲ୍ୟୁସନ୍ (Mylab Discovery Solutions) ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ-୧୯ (Covid-19)  ସ୍ୱୟଂ ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍ କୋଭିସେଲଫ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ମଧ୍ୟ ନାକ ସ୍ଵାବ (Middle Nosal Swab) ଟେଷ୍ଟ ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା, କୋଭି ସେଲ୍ଫ୍ (Covi Self) ମାତ୍ର ୧୫ମିନିଟରେ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଏ। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୨୫୦ ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଫର ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) ଗତ ମାସରେ କୋଭିସେଲଫକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା। ମାଇଲାବ ଦେଶର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ପିନ୍ କୋଡ଼ରେ ସେଲ୍ଫ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ କିଟ୍ (Mylab Covid-19 Self Test Kit) ବଣ୍ଟନ କରିପାରିବ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ଇ-କମର୍ସ ମାର୍କେଟପ୍ଲେସ୍ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ (Flipkart) ଏବଂ ସାରା ଭାରତରେ ଫାର୍ମାସି ଓ ଔଷଧ ଦୋକାନରୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ।

କମ୍ପାନୀ ୧୦ଲକ୍ଷ ସେଲ୍ଫ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଆଧାର କରି ସପ୍ତାହକୁ ଏକ କୋଟି ୟୁନିଟ୍ ଯୋଗାଇବ। ଏହା  ୨-୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ସରକାରୀ ଇ-ମାର୍କେଟପ୍ଲେସ୍ (GeM) ରେ ଉତ୍ପାଦ ଉପଲବ୍ଧ କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀ ଯୋଜନା କରିଛି। ମାଇଲାବ୍ ଡିସକଭରି ସଲ୍ୟୁସନ୍ସର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହସମୁଖ ରାୱଲ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଵ -ପରୀକ୍ଷଣ କୋଭିଡ-୧୯ ର ପ୍ରସାରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ମନ୍ଥର ହୋଇଯିବା ଉଚିତ। ଆମେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ CoviSelf ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ, ବିଶେଷକରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ଯାହାର ସୀମିତ ପରୀକ୍ଷା ବିକଳ୍ପ ଅଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନର ପରୀକ୍ଷଣ ପଦ୍ଧତି ପାଇଁ କୋଭିସେଲଫ୍ ଏକ ଆରାମଦାୟକ, ବ୍ୟବହାର-ସହଜ ଏବଂ ସଠିକ୍ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରେ। ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ICMR ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ନିଶ୍ଚିତ ମାମଲାର ତୁରନ୍ତ ଯୋଗାଯୋଗ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏହା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ମଧ୍ୟମ ନାକ ସ୍ଵାବ ପରୀକ୍ଷା ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି, ଏହା ମାତ୍ର ୧୫ ମିନିଟରେ ଫଳାଫଳ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ୟୁନିଟ୍ ରେ ଏକ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍, ବ୍ୟବହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶା ପ୍ରଣାଳୀ (IFU) ଲିଫଲେଟ୍ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ନିରାପଦ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଏକ ଛୋଟ ବ୍ୟାଗ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

Also Read | ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୩୭୯ ଜଣ Corona ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ସୋମବାରରୁ ଦିଆଯିବ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକଙ୍କୁ ଟୀକା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *