Vaccine:୧୨ ରୁ ୧୮ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

covaxin-age 12 -18-min
Share this:

ନାଗପୁର: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (Maharashtra) ରେ ୧୨ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ ଟିକା (COVID-19 ) ପରୀକ୍ଷା ଆଜି ନାଗପୁର (Nagpur) ର ମେଡିତ୍ରିନା ହସ୍ପିଟାଲ (Meditrina Institute of Medical Sciences) ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ବିଷୟରେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ତଥା ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ବସନ୍ତ ଖାଲଟକର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ପିଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ (Bharat Biotech) ଟିକା Covaxin ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା ୨୮ ଦିନ ପରେ ଦିଆଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ତିନିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭଲ ଫଳାଫଳ ଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ୨୮ ଦିନ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଦିଆଯିବ। ନାଗପୁରରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଭାରତ ବାୟୋଟେକକୁ ୨-୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (Central Drugs Standard Control Organisation -CDSC)ର ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ୟାନେଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) ବିଷୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି (SEC) ର ସୁପାରିଶକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡ୍ରଗ୍ ମାନକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସଂଗଠନର ବିଷୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଆବେଦନ ଉପରେ ବିଚାର କରି ୨ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକା ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରତିରୋପଣର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) ର ସହଯୋଗରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ବିକଶିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି।

Also Read | Covid-19: ଆଜି ରାଜ୍ୟରୁ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ୪୨ଜଣ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ

Share this: