ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପରିବାର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ; ଅଛନ୍ତି ୩୮ ପତ୍ନୀ, ୮୯ ପୁଅଝିଅ

ziona-chana
Share this:

ଆଇଜାୱଲ୍: ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ମିଜୋରାମ (Mizoram) ରେ ଜିଓନା ଚାନା (Ziona Chana) ଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୋରାମଥାଙ୍ଗା (CM Zoramthanga) ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସିଏମ ତାଙ୍କ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମିଜୋରାମରେ ଥିବା ଜିଓନାଙ୍କ ଗାଁ ଏବଂ ବକଟାୱାଙ୍ଗ ତାଲାଙ୍ଗୁନାମ୍ (Baktawng Tlangnuam) ତାଙ୍କ ବଡ ପରିବାର ହେତୁ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ଜିଓନା ଚାନାଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ୭୬ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ତାଙ୍କର ୩୮ପତ୍ନୀ ଏବଂ ୮୯ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଘର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଚାନାର ପରିବାର ୧୦୦ ରୁମ ଏବଂ ଚାରି ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଘରେ ରୁହନ୍ତି। ସମଗ୍ର ପରିବାର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ସଦସ୍ୟ କିଛି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଚାକିରିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଅନୁସାରେ, ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ଗରିବ-ଭୂମି ବ୍ୟବହାର ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଚାନା ଯୋଜନାଗୁଡିକର ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି। ଚାନାଙ୍କ ପରିବାରର ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଚାନାଙ୍କ ପରିବାରରେ ୧୪ପୁଅର ପତ୍ନୀ ସମେତ ୩୩ ନାତିନାତୁଣୀ ଅଛନ୍ତି। ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସ୍ନେହରେ ବଞ୍ଚନ୍ତି। ଜିଓନା ଥରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଗର୍ବିତ। ସେ ନିଜ ପରିବାରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଶାସନ ସହିତ ଚଳାଉଥିଲେ।

ଚାନା ପରିବାରର ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଚାଷ କରନ୍ତି ଏବଂ ଘରର କାମର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି। ଜିଓନା ଚାନାର ବଡ ପତ୍ନୀ ପୁରା ପରିବାରର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି। ସେ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତି। ଚାନାଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ପୁରା ପରିବାର ଗଭୀର ଦୁଃଖିତ। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଗଭୀର ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଚାନା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ତାଙ୍କର ବଡ଼ ପରିବାର ହେତୁ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି।

Also Read | Corona ରେ ଚାଲିଗଲା ଚାକିରି, IT ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ କରୁଛନ୍ତି ଡ୍ରେନ ସଫା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *