International Yoga Day: କରୋନା କାଳରେ ଯୋଗ ଏକ ଆଶାର କିରଣ: PM Modi

yoga
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ହେଉଛି ସପ୍ତମ ବିଶ୍ଵ ଯୋଗ ଦିବସ (International Yoga Day)। କରୋନା ଭୂତାଣୁ  (Coronavirus) ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଆଜି ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି। ଯୋଗ ଦିବସ ପାଇଁ ଏହି ବର୍ଷର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି ‘ଯୋଗ ପାଇଁ ସୁସ୍ଥତା'(Yoga For Well-Being) ଯାହା ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋଣରେ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଉଛି। ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରେ ଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi) ଯୋଗ ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଯୋଗ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଉପରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

ଆଜି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗ ଦିବସରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢୁଛି, ଯୋଗ ଏକ ଆଶାର କିରଣ ହୋଇ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ବିଶ୍ଵର କୌଣସି ଦେଶରେ  ତଥା ଭାରତରେ ଏକ ବଡ ଜନସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇନାହିଁ, ତଥାପି ଯୋଗ ଦିବସ ପ୍ରତି ଉତ୍ସାହ ସାମାନ୍ୟ କମିନାହିଁ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସତ୍ତ୍ୱେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଯୋଗ ଦିବସ ‘ଯୋଗ ପାଇଁ ସୁସ୍ଥତା’ର ବିଷୟବସ୍ତୁ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗ ପ୍ରତି ଉତ୍ସାହକୁ ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଛି। ଯୋଗ ଦିବସରେ ଆଜି ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମାଜ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତୁ। ଆସନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହେବା ପରସ୍ପରର ଶକ୍ତି ହେବା।

pmmodi-mahimalive

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଦେଢ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସମେତ କେତେ ଦେଶ ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ପାଇଁ ଯୋଗ ଦିବସ ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ସାଂସ୍କୃତିକ ପର୍ବ ନୁହେଁ। ଏହି କଷ୍ଟ ସମୟରେ, ଏତେ ଅସୁବିଧାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଭୁଲିପାରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗର ଉତ୍ସାହ ବଢିଛି, ଯୋଗ ପ୍ରତି ପ୍ରେମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କରୋନାଙ୍କର ଅଦୃଶ୍ୟ ଭୂତାଣୁ ଦୁନିଆରେ ବଢିଥିଲା, ସେତେବେଳେ କୌଣସି ଦେଶ ଏହାର ମାଧ୍ୟମ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ। ଏଭଳି କଠିନ ସମୟରେ ଯୋଗ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଏକ ବଡ଼ ମାଧ୍ୟମ ହେଲା। ଯୋଗ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇଲା ଯେ ଆମେ ଏହି ରୋଗ ସହ ଲଢିପାରିବା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ମହାନ ତାମିଲ ସାଧୁ ଶ୍ରୀ ଥିରୁଭାଲୁଭାର ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ରୋଗ ଅଛି ତା’ହେଲେ ଏହାର ମୂଳକୁ ଯାଅ, ରୋଗର କାରଣ କ’ଣ ତାହା ଖୋଜ, ତା’ପରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କର। ଯୋଗ ଏହିପରି ଦେଖାଏ।

ଯୋଗ ଦିବସରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ଆରୋଗ୍ୟ ଉପରେ ସମାନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ମୁଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଯେ ଆଜି ବିଶ୍ଵର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଯୋଗର ଏହି ଦିଗ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ସାଧୁମାନେ ଯେତେବେଳେ ବି ଭାରତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ଏହାର ଅର୍ଥ କେବଳ ଶାରୀରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୁହେଁ। ସେଥିପାଇଁ, ଶାରୀରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଯୋଗରେ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ଆମ ଶରୀରର ଯୋଗର ଉପକାରିତା, ଆମ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି। ଆଜିକାଲି, ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ, ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭରେ, ପିଲାମାନଙ୍କୁ ୧୦-୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଗ, ପ୍ରାଣାୟାମ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ କରୋନା ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ଯେ ଆମର ଚିନ୍ତା ଶକ୍ତି, ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଶକ୍ତି ଏତେ ଯେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା, ନକାରାତ୍ମକତା ଆମକୁ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବ ନାହିଁ। ଯୋଗ ଆମକୁ ଚାପରୁ ଶକ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକତାଠାରୁ ସୃଜନଶୀଳତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଥ ଦେଖାଏ। ଯୋଗ ଆମକୁ ଉଦାସୀନତା ଠାରୁ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଏବଂ ଆନନ୍ଦରୁ ପ୍ରସାଦକୁ ନେଇଯାଏ।

Also Read | କରୋନାକାଳରେ ମଧ୍ୟ ପିଏମ ମୋଦୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରହଣୀୟ ନେତା: Survey

[amazon_auto_links id=”9939″]

Share this: