Raisins: କିସମିସ୍ ଖାଆନ୍ତୁ ୫ ଟି ଲାଭ ପାଇବେ

kismis raisins
Share this:

କିସମିସ୍ ହେଉଛି ଶୁଖିଲା ଅଙ୍ଗୁର, ଯାହା ଭିଟାମିନ୍ (Vitamins), ମିନେରାଲ୍ସ (Minerals), ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ (Antioxidants),ଫାଇଟୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ୍ (Phytonutrients) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର (dietary fiber) ପରି ଅନେକ ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ସଚେତନ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ କିସମିସ୍ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପଯୁକ୍ତ କରିଥାଏ।

BUY Vedaka Popular Raisins, 500g

ଡାଏଟିସିଆନଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଦୈନିକ କିସମିସ୍ ଖାଇବାର ୫ ଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା ଲାଭ ମିଲିଥାଏ।

୧. ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କିସମିସ୍ ଖାଆନ୍ତୁ

ସମସ୍ତେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ସହିତ ସଠିକ ଓଜନ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ କିସମିସ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରାଯାଇପାରେ। କିସମିସ୍ ଫ୍ରୁକଟୋଜ (Fructose) ଏବଂ ଗ୍ଲୁକୋଜ (Glucose) ରେ ଭରପୂର ଅଟେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଦେହର ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ (Cholesterol) ବୃଦ୍ଧି ନକରି ଓଜନ ବଢାଇବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

୨. କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରତିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ

କିସମିସରେ ଆଣ୍ଟି କାରସିନୋଜେନିକ୍ (Anticarcinogenic) ଉପସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଏହା କର୍କଟ କୋଷିକା କୁ ବଢିବାକୁ ପ୍ରସୟ ଦେଇନଥେ।

ଆଣ୍ଟିକାରସିନୋଜେନ (Anticarcinogens) ହେଉଛି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଯାହାକି କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଯେପରିକି ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପଦାର୍ଥ ଯାହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି, ହରମୋନାଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ କାରସିନୋଜେନେସିସ୍(Carcinogenesis) ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

୩. ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ

ଅଧିକ ଚାପ ଏବଂ ଆମର ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଆମ ରକ୍ତଚାପକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରେ। ଯାହାକି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକରକ। କିନ୍ତୁ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ କିସମିସ୍ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ।

କିସମିସରେ ଅଧିକ ପୋଟାସିୟମ (Potassium) ଥାଏ, ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାସୋଡିଲେଟର (Vasodilator) ଯାହା ଆମ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହିପରି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ।

BUY Nutraj Special Raisin 500g (Round) @ Rs.275

୪. ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ

କୋଭିଡ-୧୯ (Covid-19) ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ତେ ନିଜ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଶିଖୁଛନ୍ତି। କିସମିସ୍ ରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ପରି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯେପରିକି ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ।

ଏହି ସମସ୍ତ ଆମ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟର ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ଧଳା କୋଷିକା ସହିତ ଅକ୍ସିଡେଟିଭ୍ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି।

୫. କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଦୂର କରେ

କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ପେଟ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଏକ ନର୍କର ପରି। ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସଫା ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। କିସମିସ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ!

କିସମିସ୍ ରେ ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ଥାଏ ଯାହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଲକ୍ସାଟିଭ୍ (laxative)। ଏହା ଅନ୍ତନଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

Also Read| Fast Foods: ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଫାଷ୍ଟଫୁଡର ସୁଗନ୍ଧ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ

Share this: