ବେଶୀ ସମୟ କରୋନା ଖବର ପଢୁଛନ୍ତି କି? Doomsday ସ୍କ୍ରୋଲିଂ କ’ଣ,ଏହାକୁ ଏଡାଇବା କାହିଁକି?

digital-media
Share this:

ଅନେକ ଲୋକ ନିଜକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କୋଭିଡ଼ (Covid-19 ) ବିଷୟରେ ଖରାପ ଖବର ପଢୁଛନ୍ତି, ନିଜକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ, ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୋଇବା ସମୟ କିମ୍ବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ମଧ୍ୟ ବଳିଦାନ ଦିଅନ୍ତି। ‘ଡୁମସଡେ’ (Doomsday) ସ୍କ୍ରୋଲିଂ ଏହା ଖରାପ ଖବର ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ଫ୍ କିମ୍ବା ସ୍କ୍ରୋଲ୍ ଜାରି ରଖିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ସୂଚିତ କରେ, ଯଦିଓ ସେହି ଖବର ଦୁଖଃଦାୟକ କିମ୍ବା ଉଦାସୀନ। ଏହି ଶବ୍ଦ ନିକଟ ଅତୀତରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି; ଦି ଲସଏଞ୍ଜଲ୍ସ  ଟଇମ୍ସ (The Los Angeles Times) ଏହାକୁ ଏକ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି। ଡୁମସଡେ ସର୍ଫିଙ୍ଗ୍ ଶବ୍ଦଟି ହେଉଛି କୋଭିଡ଼-୧୯ ମଣିଷର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ପରିଚିତ ଶବ୍ଦର ଏକ ନୂତନ ଶବ୍ଦ।

ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ମଣିଷ ଏହା କରନ୍ତି। ୧୫ ବର୍ଷରୁ ୩୦ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକମାନେ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବା ପାଇଁ ସର୍ଫି କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ୩୦ ବର୍ଷରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ (Social Media) ରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଦୋଷ ଦେଇ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି। ୪୫ ବର୍ଷର ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକମାନେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦିଗରେ, ସକରାତ୍ମକତା ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ଲୋକମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ମହାମାରୀ ଏବଂ ଏହା ସହ ଜଡିତ ଖବର ବିଷୟରେ ପଢୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ କିମ୍ବା ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୋଇବା ସମୟକୁ ବଳିଦାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ଏହା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ଡୁମସଡେ ସ୍କ୍ରୋଲିଂ କୁହାଯାଏ।

ଡୁମସଡେ ସର୍ଫିଙ୍ଗ କାହିଁକି ସୃଷ୍ଟି ହେଲା?

ଏହା ଏକ ଆଚରଣଗତ ନିଶା ପାଲଟିଛି। ଲୋକମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ନିଶା ହୋଇଗଲେ, ନିଶାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଆଲଗୋରିଦମଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ପୂରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହା ଏକ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଚକ୍ରରେ ପରିଣତ ହୁଏ।

ଉଭୟ ସକରାତ୍ମକ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଖବର ଡୋପାମାଇନ୍ ଅଧିକ ଦେଇଥାଏ। ଏହିପରି, ଡୁମସାଇଡ୍ ସର୍ଫିଂ ଡୋପାମାଇନ୍ (Dopamine) ସ୍ତରକୁ ବଢାଇ ଥାଏ। ଡୋପାମାଇନ୍ ହେଉଛି ଏକ ରାସାୟନିକ ଯୌଗିକ ଯାହା ମାନବ ଶରୀରରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ଏକ ନ୍ୟୁରୋ ଟ୍ରାନ୍ସମିଟର। ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିର ଗତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ। ଉଭୟ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଡୋପାମାଇନ୍ ର ସଠିକ୍ ସନ୍ତୁଳନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଉଚ୍ଚ ଡୋପାମାଇନ୍ ସ୍ତର ଶୋଇବାରେ ଅସୁବିଧା, ଶକ୍ତି ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି, ଚିନ୍ତା, ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଏହା ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଉନ୍ନତ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ।

Also Read | Israel-Palestine Conflict:ଇସ୍ରାଏଲ-ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ବିବାଦ କାହିଁକି, ଧର୍ମ କିମ୍ବା ହାମାସ!

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *