Corona Lockdown: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିବେଦନ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିବାହ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

marriage-mahimalive
Share this:

ପାଟନା: କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Corona Virus) ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିହାର ସରକାର (Bihar Government) ଆସନ୍ତା ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ (lockdown ) ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ କଡାକଡି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସରକାର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର (CM Nitish Kumar) ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପାଳନ କରିବାକୁ ଏବଂ ସମ୍ଭବ ହେଲେ ବିବାହ (Marriage) କୁ କିଛି ସମୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଇଟି ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଆଜି ଠାରୁ ମେ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକଡାଉନ୍ ପରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଏକ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିଛି। ଦୟାକରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ।

TV_assoc

କରୋନା ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ବିବାହକୁ କିଛି ସମୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରି ନୀତୀଶ କୁମାର ଲେଖିଛନ୍ତି, କରୋନାରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ନାଗରିକମାନେ ବିବାହ ସମେତ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ନକରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖ, ଏହା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ସମାଜର ହିତରେ ରହିବ।

ସେହିପରି ବିହାର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଡିଏମ୍ ମାନଙ୍କୁ ଲକଡାଉନ ନିୟମାବଳୀକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ୍ କୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ନିଅ ନାହିଁ। ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ସମସ୍ତେ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍। ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି, ଆପଣଙ୍କର ଅଧସ୍ତନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଡିଏମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ।  ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଇ-ପାସ୍ ପାଇବାରେ କୌ ଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, ଏହାକୁ ସହଜରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହା ସମସ୍ତ ଡିଏମ୍ ଦ୍ୱାରା ନିଶ୍ଚିତ ହେବ।

Also Read | Covid19 Odisha: ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରୁ ନୂଆ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *