ଜୁନ୍ ୨୧ ରୁ ମାଗଣା ଟୀକା,ଦେଶର କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟିକା ପାଇଁ ଟଙ୍କାଟେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେନି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

pm-modi-visit
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi) ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶକୁ (Addressed Nation) ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋମବାର, ଜୁନ୍ ୨୧ ରୁ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଟିକା ଯୋଗାଇ ଦେବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଟିକା ମିଳିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ବର୍ଷର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବେ। ଦେଶରେ କରାଯାଉଥିବା ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ପ୍ରତିଶତ, ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଡାକ୍ତରଖାନା ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ ନେଇପାରିବ, ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜାରି ରହିବ। ଭାରତ ସରକାର ନିଜେ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ମୋଟ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ କ୍ରୟ କରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦେବେ। ଦେଶର କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟିକା ପାଇଁ କିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କରୋନା ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନେକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍ ୨୧ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଟିକା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଟୀକାକରଣର ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ। ତେବେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ଯୋଗାଣ ପୂର୍ବପରି ଜାରି ରହିବ। ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଟୀକାକରଣର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ସେମାନେ ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ସର୍ଭିସ ଚାର୍ଜ ଆଦାୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଟିକା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି, ନାସାଲ୍ ଟିକା ମଧ୍ୟ ଆସିବ

ତୃତୀୟ ଲହରରେ ପିଲାମାନେ ପୀଡିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨ଟି ଟିକା ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ନାକ ଟିକା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କାମ ଚାଲିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ଆମେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିଛୁ। ଯଦି ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିନଥାନ୍ତେ ତେବେ କ’ଣ ହୋଇଥାନ୍ତା? ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ହେତୁ ସେମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ।

ଟୀକା ନୀତିରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ମନୋଭାବକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ କଡ଼ା ଜବାବ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଦେଶ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଭିନ୍ନ ପରାମର୍ଶ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାହିଁକି ଟୀକା ଏବଂ ଲକଡାଉନ ପାଇଁ ଛାଡ ପାଉନାହାଁନ୍ତି? ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ବିଧାନକୁ ଦର୍ଶାଇ ଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକ ରାଜ୍ୟ ବିଷୟ। ଏହା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ ରୁ ୩୦ ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କେନ୍ଦ୍ରର ତତ୍ଵାବଧାନରେ ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା କାମକୁ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ବୟସ ବର୍ଗ କାହିଁକି ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ସେନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ପୂର୍ବରୁ କାହିଁକି କରାଯାଉଛି ସେନେଇ କିଛି ସ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଉଠିଥିଲା। ବହୁ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତ ସରକାର କାହିଁକି ଆପତ୍ତି କରିବେ?

ଏହି ଅଭିଯାନ କେତେ ବଡ ତାହା ରାଜ୍ୟମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୧୬ରୁ ଚାଲୁଥିବା ସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ମେ ୧ ରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏତେ ବଡ ଅଭିଯାନରେ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଆସୁଛି। ଆମେ ମେ ମାସରେ ଦେଖିଲୁ ଯେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲା, ଟିକା ପାଇଁ ବଢୁଥିବା ଧାରା ଏବଂ ବିଶ୍ଵରେ ଟିକା ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମତ କିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ଅନେକ ରାଜ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭଲ ଥିଲା। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଏହି ଚାହିଦା ଉପରେ, ଆମେ ମଧ୍ୟ ଭାବିଥିଲୁ ଯେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ସୁରୁଖୁରୁରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ତେଣୁ, ଆମେ ମେ ୧ ପୂର୍ବରୁ ସିଷ୍ଟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟୀକାକରଣର ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବୁ।

Also Read | Covid-19: ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩ ହଜାର ପାର, ଆଜି ୪୧ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ

Share this: