CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଜୁନ ୨୦ରେ, ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ପକ୍ଷପାତିତା କଲେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସିଲ୍, ନିୟମାବଳୀ ଜାରି

cbse 10

ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଜୁନ ୨୦ ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷାବୋର୍ଡ଼ (CBSE) ର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ଏନେଇ ନିୟମାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ନିୟମାବଳୀ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ମାସ ୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ସ୍କୁଲ (School) ର ୮ ଜଣିଆ ରେଜଲ୍‍ଟ୍‍ କମିଟି (Result Committee) ଗଠନ କରାଯିବ। ବର୍ଷସାରା ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷା ଆଧାରରେ ୮୦ ନମ୍ବରର ମୂଲ୍ୟାୟନ ହେବ। ଅବଶିଷ୍ଟ ୨୦ ନମ୍ବର ଇଣ୍ଟର୍‍ନାଲ୍‍ ଆସେସ୍‍ମେଣ୍ଟ (Internal Assessment) ରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସିବିଏସ୍‍ଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ଼ ପରୀକ୍ଷା କୋଭିଡ୍‍ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବାତିଲ୍‍ ହୋଇଛି। ତେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ କେଉଁ ଆଧାରରେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଯିବେ, ଏଥିପାଇଁ ବୋର୍ଡ଼ ନିୟମାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ସିବିଏସ୍ଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟ ପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦ ମାର୍କରୁ ମାର୍କ ମିଳିବ। ଏଥିସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍କୋରକୁ ଗଣିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ସିବିଏସ୍ଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ବୋର୍ଡ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଜୁନ୍ ୧୧ ସୁଦ୍ଧା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାର୍କ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ କହିଛି। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସ୍କୋର କାର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ, ସିବିଏସ୍ଇ ଗୋ ଟ୍ୟାବୁଲେସନ୍ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାର୍କିଂରେ ୨୦ ମାର୍କ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ବର୍ଷସାରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷାରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ୮୦ମାର୍କ ଦିଆଯିବ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦେଇଥିବା ୮୦ ମାର୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦ ମାର୍କ ୟୁନିଟ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ରହିବ। ୩୦ ମାର୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ  ପରୀକ୍ଷାରେ ରହିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାକି ୪୦ ମାର୍କ ପ୍ରି-ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରୁ  ଦିଆଯିବ। ସିବିଏସ୍ଇ କହିଛି ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦେଖିବ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସ୍କୋର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ। ୨୫ ମେ ସୁଦ୍ଧା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଫଳାଫଳ ଚୂଡାନ୍ତ ହେବ।  ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ଏହାକୁ ୫ ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା CBSE ରେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଯଦି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ପକ୍ଷପାତିତା ଥାଏ ତେବେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସିଲ୍ କରାଯିବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ସହିତ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କ ହେପାଜତରେ ରଖାଯିବ।

ଯଦି କୌଣସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ନଥିବେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଯେକୌଣସି ମାଧ୍ୟମ ଯଥା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କିମ୍ବା ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ କିମ୍ବା ଟେଲିଫୋନିକ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ଆସେସ୍‌ମେଣ୍ଟ ଉପରେ ପିଲାଙ୍କ ଉତ୍ତର ଗ୍ରହଣ କରି ମାର୍କ ଦେବେ ଏବଂ ତାହାକୁ ସାଇତି ରଖିବେ। ଯଦି କୌଣସି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଗୋଟିଏ ବି ଆସେସ୍‌ମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେଇ ନଥିବେ, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ, କୁଇଜ୍‌, ଓରାଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇପାରିବେ। ଯଦି କୌଣସି ପିଲା ପାସ୍‌ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତାଙ୍କ ଲାଗି କମ୍ପାଟମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବି ରହିବ।

ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଇଣ୍ଟରନାଲ ଆସେସ୍‌ମେଣ୍ଟ ଆଧାରରେ ହିଁ ପିଲାଙ୍କୁ ମାର୍କ ମିଳିବ। ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମାର୍କ ଦେବା ଲାଗି ଏକ ୮ଜଣିଆ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ। ସ୍କୁଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରହିବେ। ଏଥିସହ ଆଉ ୭ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଏହି କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିବେ। ଉକ୍ତ ୭ଜଣ ଶିକ୍ଷକଏବଂ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ଜଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସ୍କୁଲର ହୋଇଥିବେ। ସେମାନେ ଗଣିତ, ସୋସିଆଲ ସାଇନ୍ସ, ସାଇନ୍ସ ଓ ଦୁଇଟି ଭାଷା (Language) ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଥି‌ବେ। ନିକଟସ୍ଥ ସ୍କୁଲର ଦୁଇଜଣ ଶିକ୍ଷକ କମିଟିର ଏକ୍ସଟରନାଲ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ କମିଟିରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମେ ୪ରୁ ଜୁନ୍ ୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସିବିଏସ୍ଇ ବାତିଲ କରିସାରିଛି।

Also Read | Corona ଟୀକାକୁ ନେଇ ଧମକ ମିଳିବା ପରେ ଭାରତ ଛାଡ଼ିଲେ ସିରମ୍ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ, ବିଦେଶରେ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଯୋଜନା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *