Corona Virus Updates:ଦେଶରେ ପୁଣି ବଢିଲା କରୋନା ସଙ୍କ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୫ ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ

od covid

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା (Covid-19) ମାମଲା ପୁଣି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (Maharashtra) ଏବଂ କେରଳ (Kerala) ପରେ ପଞ୍ଜାବ (Punjab), ଛତିଶଗଡ଼ (Chhattisgarh) ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ (Madhya Pradesh) ରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ସତର୍କ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅମ୍ରାବତୀରେ ଲକଡାଉନ ଜାରି କରିକରିବା ସହିତ ୟାଭାଟମାଲରେ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୩ ହାଜର ୯୯୩ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ୨୯ ଜାନୁୟାରୀ ପରଠାରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବୃଦ୍ଧି ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୩ ହଜାର ୧୨୭ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି, ଯାହା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟାର ୧.୩୦ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି ଆମର ଆଣ୍ଟିବାଡିଗୁଡିକ କରୋନା ର ନୂଆ ଧର୍ମ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ, ତେବେ ଆମେ ଏହି ବିପଦକୁ ଶୀଘ୍ର ଦୂର କରିପାରିବା, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ଭୂତାଣୁର ନୂତନ ରୂପ ଅଧିକ ବିପଦଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଆମ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ସଜାଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ନହେଲେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ମାମଲା ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬ ହଜାର ୧୧୨ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ ବିଏମସି କରୋନାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ମୁମ୍ବାଇରେ ୧୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ କୋଠାକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି।

କେରଳ: ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ୪ ହଜାର ୫୮୪ ଟି ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୪ ହଜାର ୬୧ ଟି ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା।

ପଞ୍ଜାବ: ଉତ୍ତର ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଜାବରେ କରୋନା ମାମଲାରେ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ୩୮୩ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ହୋଇଛି ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: ୧୩ ଫେବୃଆରୀ ପରେ ହଠାତ୍ କରୋନା ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୯୭ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଛତିଶଗଡ: ଗତ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ୨୫୯ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିନକୁଦିନ ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛି। ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଠାରୁ ଶାରୀରିକ ଦୂରତାର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି।

Share this: