Covid Vaccine:ପ୍ରଥମେ କେଉଁ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଟୀକା,କେନ୍ଦ୍ରର ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି

coronavirus-vaccine
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମଙ୍ଗଳବାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ମୋଦୀ ସରକାର (Modi Government) ଜୁନ୍ ୨୧ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଜାତୀୟ କୋଭିଡ୍ ଟୀକାକରଣ (National Covid Vaccination) କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଜନସଂଖ୍ୟା, ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଏବଂ ଟୀକାକରଣର ଅଗ୍ରଗତି ଆଧାରରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ର ମାତ୍ରା ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳକୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ ଟୀକା ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହେବ। ଟିକା ନଷ୍ଟ ଆବଣ୍ଟନ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସୋମବାର ଦିନ ଦେଶକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ବାର୍ତ୍ତାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi) କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ କ୍ରୟ କରାଯାଇ ରାଜ୍ୟକୁ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ।

ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ କରୋନା ଟିକା ମୂଲ୍ୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସ୍ଥିର କରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ ବୋଲି ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି। ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟିକା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ। ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ କେତେ ଟିକା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ତାହାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ଉପଲବ୍ଧତା ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଟୀକାକରଣର ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ନୂତନ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଟିକା ମୂଲ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ। ଏହି ଟୀକାକରଣର ସ୍ଥିର ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୧୫୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେବା ଚାର୍ଜ କରାଯାଇପାରିବ। ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଟିକା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ମୂଲ୍ୟ ଆଦାୟ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଦାୟିତ୍ଵ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି।

Also Read | ଦେଶକୁ ମିଳିବ free କରୋନା ଟୀକା, ମାଗଣା ରାସନ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this: