Corona India:ମୋଦୀ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ହାତକୁ ନେଲେ ଦେଶର କରୋନା ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ…

pm-modi video conference
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟୀକାକରଣ (Corona Vaccination) ଅଭିଯାନକୁ ନେଇ କେତେକ ରାଜ୍ୟ (State) ଉଠାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ, ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ରାଜନୀତି ହେତୁ ମେ ମାସରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଦେଶରେ ଏକ ବଡ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଏହା ସେହି ମାସରେ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ବିଫଳ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପଥ ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି। ଟୀକା ସଠିକ୍ ଭାବେ କିଣାଯାଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ସଠିକ୍ ଭାବେ କରାଯାଇନଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ, ମେ’ର ପ୍ରଥମ ତିନି ସପ୍ତାହରେ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣର ଗତି ମନ୍ଥର ରହିଥିଲା।

ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ସରକାର କୋଭିଡ-୧୯ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ‘ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସରକାର’ ନୀତି ଆପଣାଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଗୋଟିଏ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ମନୋଭାବ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାର୍ଥ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଅନେକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ରାଜନେତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା। ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବିସ୍ତାର କଲା ଏବଂ ନିରାଶା ବଢଇଲା।  ତାଙ୍କର ବିବୃତ୍ତି ଯୋଗୁଁ, ଟୀକା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ବଢିଗଲା ଏବଂ ଏହା ଜାତୀୟ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ବାଧା ଦେଇଥିଲା।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି

ତେବେ ସମୟକ୍ରମେ କିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବୁଝିପାରିଲେ ଯେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି, ତେଣୁ ଏହି ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଅନେକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ବାବଦରେ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରଶାସକ ଥିଲେ। ସେ ଏହି ବିଷୟରେ ୧୫ ମଇରେ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମେ ୨୪ ରେ କେରଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମେ ୩୦ରେ ସିକ୍କିମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମେ ୩୧ ରେ ମିଜୋରାମ, ମେଘାଳୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଜୁନ୍ ୧ରେ ଓଡିଶା, ତ୍ରିପୁରା ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଜୁନ୍ ୨ ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ଏଥିରୁ ଅନେକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକା କ୍ରୟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପୂର୍ବପରି ନିଜ ହାତକୁ ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଜୁନ୍ ୧ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଗଣା ଟିକା ନୀତିକୁ ନୀତିଗତ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲେ।

ବାରମ୍ବାର ଚେତାବନୀ ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଟୀକାକରଣର ଅପବ୍ୟବହାର ଜାରି ରହିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଅପଚୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଟେ। କୋଭିନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ରଖାଯାଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମେ ୧ ରୁ ମେ ୩୧ ମଧ୍ୟରେ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ୩୩.୯୫% ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ୧୫.୭୯% ଟିକା ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏଠାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ସଂଖ୍ୟାଗୁଡିକ ଠିକ୍ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ୭ ରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦେଇଥିବା ସୂଚନାରେ ସମାନ ସଂଖ୍ୟା ଦର୍ଶାଉଛି। ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବରେ ସାତ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅପଚୟ ଘଟିଛି। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଗୁଜୁରାଟ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜୁରାଟ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ତିନି ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ।

କେତେ ମୂଲ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ

ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମେ, ଜୁନ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ୧୬ କୋଟି ଡୋଜ ପାଇଁ ୨ହଜାର ୫୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଡର ମେ ୫ରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଘରୋଇ ବଜେଟ୍ ସହାୟତା (DBS) ରୁ ଏହି ରାଶି ଆବଣ୍ଟିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଡୋଜ ପିଛା ୧୫୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଜିଏସ୍ଟି ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଉଭୟ CoveShield ଏବଂ Covaxin ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବଧି ପାଇଁ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ରେ ୧୨ କୋଟି ଡୋଜର ଅର୍ଡର ରଖାଯାଇଥିଲା।  ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୮୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଏବଂ ଏହି ପରିମାଣ DBS ରୁ ଆବଣ୍ଟିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ୧୦ କୋଟି କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ ଦୁଇ କୋଟି କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯାହାକି ଡୋଜ ପିଛା ୧୫୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଜିଏସ୍ଟି କ୍ରୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅର୍ଡର ମଧ୍ୟରୁ ୯୬.୮୩ % ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ପିଏମ କେୟାର ଫଣ୍ଡରୁ ୬.୬ କୋଟି ଡୋଜ କ୍ରୟ କରାଯାଇଛି।

Also Read | ଭାରତକୁ WHO ର ଚେତାବନୀ! କରୋନା ଲକଡାଉନକୁ ଶୀଘ୍ର ହଟାନ୍ତୁ ନାହିଁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *