Vaccine କ୍ରୟ ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ ଚିଠି

naveen patnaik
Share this:

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଆଜି ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ (Naveen Patnaik) ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ଟିକା କ୍ରୟ ଉପରେ ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି COVID-19 ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଟିକା ପାଇଁ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଟିକା ସଙ୍କଟ ଦୂର ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହମତି ଲୋଡିବା ସହ  ଟିକା ପାଇଁ ପରସ୍ପର ଭିତରେ ନଲଢି ଏକାଠି ହେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସିଏମ୍ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମଧ୍ୟ କିଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ମତାମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଟୀକାକରଣକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ନଦେଲେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହଁନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟ୍ୱିଟରରେ ନିଜର ଚିଠିକୁ ସେୟାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପାଇବାରେ ରାଜ୍ୟମାନେ ପରସ୍ପର ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଟିକା କ୍ରୟ ପାଇଁ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ଆବଶ୍ୟକ।

ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବା ଦେଶଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉନ୍ନତି ଦେଖିଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାର ଏକ ମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ହେଉଛି ଟିକାକରଣ। ଯଦି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଟୀକାକରଣକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ ନକରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନକରନ୍ତି ତେବେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ପତ୍ରରେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ରାଜ୍ୟମାନେ ଟୀକା କିଣିବା ପାଇଁ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଉପଲବ୍ଧ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା କ୍ରୟ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ କରିବା ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଟିକା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଓଡିଶା ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି।

ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପାଇଁ ସେ ଆହ୍ଵାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏଥି ସହିତ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଟୀକାକରଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ନମନୀୟତାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଟିକା ଅଭାବ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ନିୟମ କୋହଳ କଲା ପରେ କିଛି ରାଜ୍ୟ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଡାକିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସଫଳତା ମିଳିନାହିଁ।  ଟିକା କମ୍ପାନୀମାନେ ସିଧାସଳଖ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି। ସମସ୍ତଙ୍କ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ନିୟମରେ କୋହଳ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟକୁ ଅନୁମତି ମିଳୁ। ଏ ସଂପର୍କରେ ଏକ ସହମତି ସୃଷ୍ଟି  ହେଉ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକା ମିଳୁ। ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ତତ୍ପର ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍।

Also Read | PM Modi ଙ୍କ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ଓ ଭରସା ପ୍ରକଟ କରିଥିବାରୁ CM ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ:ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

Share this: