Board Exam:ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଜୁଲାଇ ୧ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା (12th Board Examination) କିପରି ଏବଂ କେବେ କରାଯିବ ସେନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବାବେଳେ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଲେ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କହିଛି ଯେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ପରିବେଶ ଯୋଗାଇବା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକତା। ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ, ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଶିକ୍ଷା ସଚିବମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୈଠକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ପରେ, CBSE କେବଳ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇପାରେ। CBSE ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୧୭୪ ବିଷୟ ଅଛି। କରୋନା କାରଣରୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗଣିତ, ବିଜ୍ଞାନ, ହିନ୍ଦୀ, ଇଂରାଜୀ, ଇତିହାସ, ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ, ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ, ଅର୍ଥନୀତି ସହିତ ସିବିଏସ୍ଇ କେବଳ ୨୦ ଟି ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ନେଇପାରେ।

ସେହିପରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପକ୍ଷରୁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାକୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିରୋଧ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତେବେ ନିରାପଦ ପରିବେଶରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କହିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ପରିବେଶ ଯୋଗାଇବା ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା। ଛାତ୍ର ଏବଂ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମନର ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ଦୂର କରିବେ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ତେବେ ଦେଶରେ କରୋନା ମାମଲାରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏହି ସମୟରେ, କରୋନା ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟ ବୋର୍ଡ (GSEB) ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଅର୍ଥାତ ଗୁଜୁରାଟରେ ଜୁଲାଇ ୧ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ହେବ। ଗୁଜୁରାଟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଯେହେତୁ ଏବେ କରୋନା କମିବାରେ ଲାଗିଛି ଏଣୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ।

GSEB ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ୫୦ ମାର୍କ ପାଇଁ ମଲଟିପୁଲ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ୫୦ ମାର୍କ ପାଇଁ ସବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପେପର ସହିତ ୧୦୦ ମାର୍କ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।  ବିଜ୍ଞାନ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଚୟନ କରିଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ, ତଥାପି, ଆର୍ଟସ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ପାଇଁ ଉପସ୍ଥିତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ୧୦୦ ମାର୍କର ସବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହାଜର ହେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

Also Read | Corona India:୪୦ ଦିନ ପରେ ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

[amazon_auto_links id=”9939″]

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.