Model Tenancy Act:ଆଉ ରହିବନି ଘରଭଡା ଟେନସନ, ସାରା ଦେଶରେ ନୂତନ ଘରଭଡା ଆଇନକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ

tma
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi) ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଆଜି ଘର ଭଡ଼ା  ଦିଆଯିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଆଇନରେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଲାଗି ମଡେଲ ଟେନାନ୍ସି ଆଇନ (Model Tenancy Act) ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ଲାଗି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଇନ ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରିପାରିବେ।

ଏହାଫଳରେ ସାରା ଦେଶରେ ଭଡ଼ାରେ ଘର ଦିଆଯିବା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଆଇନଗତ ଢାଞ୍ଚାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବାରେ ସହାୟତା ମିଳିପାରିବ, ଯାହାଫଳରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିକାଶର ମାର୍ଗ ପ୍ରଶସ୍ତ ହେବ। ମଡେଲ ଟେନାନ୍ସି ଆଇନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶରେ ଘର ଭଡ଼ା ଦିଆଯିବା ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଜୀବନ୍ତ, ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ସମାବେଶୀ ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା। ଏହାଫଳରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆୟ ବର୍ଗର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭଡ଼ା ଘର ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ଓ ବେଘର ହେବାର ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ। ମଡେଲ ଟେନାନ୍ସି ଆଇନ ଫଳରେ ଘର ଭଡ଼ା ଦେବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଧୀରେ ଧୀରେ ଔପଚାରିକ ବଜାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇ ଏହାକୁ ସଂସ୍ଥାଗତ ରୂପ ଦିଆଯାଇପାରିବ।

ମଡେଲ ଟେନାନ୍ସି ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ଫଳରେ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ଘରକୁ ଭଡ଼ାରେ ଦେବା ଲାଗି ଖୋଲା ଯାଇପାରିବ। ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହା ଜରିଆରେ ଭଡ଼ା ଦେବାର ବଜାରକୁ ବ୍ୟବସାୟ ରୂପରେ ବିକଶିତ କରିବାରେ ଘରୋଇ ଭାଗିଦାରୀ ବଢ଼ିବ, ଯାହାଫଳରେ ଆବାସିକ ବାସଗୃହର ବ୍ୟାପକ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ।

ମଡେଲ୍ ଟେନାନ୍ସି ଆଇନରେ କଣ ରହିଛି:

  • କେନ୍ଦ୍ର ଦାବି କରିଛି ଯେ MTA ଆକ୍ଟ ଉଭୟ ମାଲିକ ଏବଂ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ଏକ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ କରିବ
  • ଏହି ଅଧିନିୟମ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, ବୃତ୍ତିଗତ ଏବଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଏକ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ହୋଇଥିବାରୁ ଭଡା ଘରର ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ
  • ମଡେଲ୍ ଟେନିସି ଆକ୍ଟ ସହରୀ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ମଡେଲ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ଆବାସିକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ଟେମ୍ପଲେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବ
  • ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ MTA ଆକ୍ଟ ଲୋକଙ୍କୁ ଘର ମାଲିକ ଏବଂ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚୁକ୍ତିନାମା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇଯିବ
  • ଜମି ମାଲିକ ଏବଂ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ହେଲେ ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଭଡା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିମ୍ବା ଭଡା କୋର୍ଟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ
  • ଜଣେ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କୁ ଆବାସିକ ଘର ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ଦୁଇ ମାସର ସୁରକ୍ଷା ଜମା  (security deposit) କରିବାକୁ ପଡିବ। ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଜଣେ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କୁ ଛଅ ମାସର ଭଡା ଦେବାକୁ ପଡିବ
  • ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ କିମ୍ବା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପତ୍ତି ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ସବ୍ଲେଟ୍ କରିପାରିବ ନାହିଁ
  • ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଜଣେ ଘରମାଲିକ ଭଡା ଚୁକ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି – ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରଦାନ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ଏବଂ ଭଡ଼ାଟିଆ ଅବଧି ଶେଷ ହେବା କିମ୍ବା ଭଡାଟିଆ ଅବଧି ସମାପ୍ତ ହେବାପରେ ଭଡ଼ାଟିଆ ଘର ଖାଲି କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଜମି ମାଲିକ ଦୁଇମାସ ଏବଂ ତା’ପରେ ଚାରିଥର ମାସିକ ଭଡା ଦୁଇଗୁଣ କରିବାକୁ ହକଦାର ଅଟନ୍ତି।
  • ଏହି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରମାଲିକ ଭଡା ସଂଶୋଧନ କରିବାର ତିନିମାସ ପୂର୍ବରୁ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ନୋଟିସ୍ ଦେବେ। ଘରମାଲିକ ମଝିରେ ଭଡା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ ନାହିଁ।
  • MTA ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରମାଲିକ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କ ସହ ବିବାଦ ହେଲେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଓ ଜଳ ଯୋଗାଣ କାଟି ପାରିବେ ନାହିଁ।
  • ଅଧିନିୟମରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମରାମତି କିମ୍ବା ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ୨୪  ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ବିନା ଜଣେ ଘରମାଲିକ ଭଡାଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।
  • କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ମରାମତି କରିବା ଏବଂ କାନ୍ଥକୁ ଧଳା କରିବା ଏବଂ କବାଟ ଏବଂ ଝରକା ରଙ୍ଗ କରିବା କାମ ଘରମାଲିକ କରିବେ।

Also Read | Corona Virus:ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆଜି ୪୫୧ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *