ଭାରତକୁ WHO ର ଚେତାବନୀ! କରୋନା ଲକଡାଉନକୁ ଶୀଘ୍ର ହଟାନ୍ତୁ ନାହିଁ

who
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ (India) ରେ କରୋନା ଭାଇରସ (Corona Virus) ର ମାରାତ୍ମକ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର (Second Wave) ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଲକଡାଉନ୍ (Lockdown) ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସମସ୍ତ ଗାଇଡଲାଇନ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଗମନାଗମନ ନୁହେଁ ଅଫିସ୍ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରଭୁତି ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡାନୋମ୍ ଗେବ୍ରେଏସସ୍ (Tedros Adhanom Ghebreyesus) କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନର ଶୀଘ୍ର ଅପସାରଣ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି  ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ‘ଚିନ୍ତାଜନକ’ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କରୋନା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଶୀଘ୍ର ହଟାଇବା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ସହଜ କରିବା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ।

ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ଧରି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସହିତ ଖରାପ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ସହଜ କରିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯାଉଥିବାବେଳେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ କରୋନା ଡେଲ୍ଟା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। କୋଭିଡଙ୍କ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ମିଳିଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ଏହି ପ୍ରକାରର ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ବିଷୟରେ WHO କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ। B.1.617 ପ୍ରକାର ଭୂତାଣୁକୁ ଏକ ତ୍ରିଗୁଣ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି, ଯେହେତୁ ଏହାକୁ ତିନୋଟି ବଂଶରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଗତ ମାସରେ ସମଗ୍ର ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ଭାରିଆଣ୍ଟ୍ ଅଫ୍ କନ୍ସର୍ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ B.1.617.1 ଏବଂ B.1.617.2, ଭାରତରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ପ୍ରଥମ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଫର୍ମ। ବାସ୍ତବରେ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) କରୋନା ଭୂତାଣୁର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ନାମକରଣର ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଘୋଷଣା କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ରୀକ୍ ଭାଷାର ଅକ୍ଷର ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହେବ। ଭାଇରସ ଉପରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆଲୋଚନାକୁ ସରଳ କରିବା ଏବଂ ଦେଶର ନାମରେ ଥିବା କଳଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

Also Read | ଦେଶକୁ ମିଳିବ free କରୋନା ଟୀକା, ମାଗଣା ରାସନ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *